Najlepsi dziennikarze ekonomiczni roku 2013 – nagrodzeni

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbp.03.250x88Maciej Samcik z Gazety Wyborczej otrzymał tytuł najlepszego dziennikarza ekonomicznego 2013 r. w XI edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez Narodowy Bank Polski.

Wyłoniono również zwycięzców pięciu kategorii konkursowych: polityka pieniężna i stabilność finansowa, finanse osobiste i edukacja ekonomiczna, felieton lub analiza, wywiad, oraz problematyka regionalna. Wśród laureatów znaleźli się: Krzysztof Berenda (RMF FM), Marek Rabij (Newsweek Polska), Jan Cieński (The Financial Times), Grzegorz Siemionczyk (Gazeta Giełdy Parkiet), oraz Alicja Zboińska (Polska Dziennik Łódzki). Kapituła przyznała także dwie nagrody specjalne: Agnieszce Witkowicz-Matolicz (Radio Pin) oraz Dariuszowi Prosieckiemu (Fakty TVN).

Laureaci Konkursu im. Władysława Grabskiego zostali wyłonieni przez niezależną od NBP kapitułę w składzie:

  • Maciej W. Grabski – przewodniczący kapituły
  • Radosław Bodys – główny ekonomista PKO BP
  • Jakub Borowski – główny ekonomista Credit Agricole
  • Agnieszka Chłoń-Domińczak – pracownik naukowy SGH oraz IBE
  • Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
  • Ryszard Petru – przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich
  • Iwona Sroka – prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych
  • Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek – główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Do tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę im. Władysława Grabskiego zgłoszono – 170 materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Szczegółowe wyniki konkursu wraz z uzasadnieniem kapituły.

I. Tytuł „Najlepszego Dziennikarza Ekonomicznego 2013 roku” otrzymał:

  • red. Maciej Samcik, Gazeta Wyborcza.

Nagroda została przyznana za „całokształt pracy dziennikarskiej i redaktorski kunszt, utrzymywanie niezmiennie wysokiego poziomu warsztatu dziennikarskiego oraz ogromny wkład w objaśnianie społeczeństwu w zrozumiały sposób zagadnień gospodarczo-ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności banków i innych instytucji finansowych”.

II. Kapituła Konkursu przyznała także 5 wyróżnień dla zwycięzców każdej z kategorii konkursowych:

1. Kategoria: Polityka pieniężna i stabilność finansowa red. Krzysztof Berenda, RMF24.pl/RMF FM, za pracę pt.: „To może być początek końca kryzysu”.

Kapituła konkursu wyróżniła zwycięzcę za „objaśnienie czytelnikowi w niezwykle przystępny i obrazowy sposób skomplikowanych działań antykryzysowych prowadzonych przez Europejski Bank Centralny i Rezerwę Federalną”.

2. Kategoria: Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna red. Marek Rabij, Newsweek Polska, za pracę pt.: „Krew, pot i szwy”.

Kapituła konkursu wyróżniła zwycięzcę za „wnikliwy i przejmujący reportaż z wizyty w fabrykach produkujących odzież dla polskich firm w Bangladeszu oraz za wykazanie się dziennikarską dociekliwością i wytrwałością w poszukiwaniu prawdy”.

3. Kategoria: Felieton lub analiza red. Jan Cieński, The Financial Times, za pracę pt.: „Poland: Time to go high-tech”.

Kapituła konkursu wyróżniła zwycięzcę za „świeże i nowatorskie ukazanie międzynarodowej opinii publicznej zmian, które nastąpiły w polskiej gospodarce w ciągu ostatnich dwóch dekad oraz potencjału polskich przedsiębiorstw”.

4. Kategoria: Wywiad red. Grzegorz Siemionczyk, Gazeta Giełdy Parkiet, za wywiad pt.: „Ekonomiści w świecie iluzji”.

Kapituła konkursu wyróżniła zwycięzcę za „odkrywczy i profesjonalny wywiad z Davidem Orrellem, kanadyjskim matematykiem i autorem książki Economyths, w którym dziennikarz wykazuje się wyjątkowym redaktorskim kunsztem i przygotowaniem merytorycznym”.

5. Kategoria: Problematyka regionalna red. Alicja Zboińska, Polska Dziennik Łódzki, za pracę pt.: „Mniej zarobków, więcej wydatków. Kredyt, potem raty. A potem „O rety””.

Kapituła konkursu wyróżniła zwyciężczynię za „objaśnienie czytelnikowi w sposób zrozumiały mechanizmu pętli zadłużenia oraz budowanie jego świadomości ekonomicznej, ułatwiającej podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych”.

III. Kapituła Konkursu przyznała także dwie nagrody specjalne. Otrzymali je:

  • red. Agnieszka Witkowicz, Radio PiN, za materiał pt.: „Program kontra – Polisolokaty”

Kapituła konkursu przyznała Nagrodę Specjalną za „wnikliwe, merytoryczne podejście do trudnego w odbiorze tematu polisolokat. Za świetne przygotowanie do rozmowy i wytrwałość w wyjaśnianiu odbiorcy skomplikowanych kwestii finansowych”.

  • red. Dariusz Prosiecki, Fakty TVN, za materiał pt.: „Kredyty”.

Kapituła konkursu przyznała Nagrodę Specjalną za „przystępne wyjaśnianie masowemu widzowi skomplikowanych kwestii z zakresu finansów osobistych, w tym w szczególności za materiał reporterski o wpływie rekomendacji na rynek kredytów.”

Źródło: www.nbp.pl