Najem mieszkań nadal opłacalny. Szacowane przychody wyniosły prawie 14 mld zł

Najem mieszkań nadal opłacalny. Szacowane przychody wyniosły prawie 14 mld zł
Fot. stock.adobe.com/beeboys
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak wynika z najnowszego raportu Stowarzyszenia Mieszkanicznik, w 2017 roku przybyło ponad 54 tys. nowych podatników rozliczających najem mieszkań, a szacowane przychody z niego wyniosły ogółem prawie 14 mld zł. Raport opracowano na podstawie danych resortu finansów.

W 2017 r. przybyło ponad 54 tys. nowych podatników rozliczających najem mieszkań, a szacowane przychody z niego wyniosły ogółem prawie 14 mld zł #mieszkania #najem

W 2017 roku 715 tys. podatników wykazało przychody z najmu mieszkań. To imponujący, bo ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2011. Jak komentuje Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem: – Rok 2017 można zaliczyć do szczególnie udanych ze względu na dobrą koniunkturę i dynamicznie rozwijającą się gospodarkę. My, jako Fundusz, znacznie wcześniej dostrzegliśmy olbrzymi potencjał tego sektora, co widzimy w liczbie naszych inwestycji oddawanych do użytku. Warto też zauważyć, że przez ostatnie 5 lat co roku przybywało 7 proc. nowych podatników rozliczających wpływy z najmu.

Należy przy tym zaznaczyć, że opublikowane przez stowarzyszenie dane nie obejmują skali nierozliczanego najmu. Według raportu Mieszkanicznika sposobem na oszacowanie skali zjawiska jest przywołanie badania „Studenci na rynku nieruchomości” WiB i Centrum AMRON z 2018 roku. Wynika z niego, że 8 proc. ankietowanych wskazywało, że nie zawarło umowy pisemnej z właścicielem mieszkania, a jedynie ustną. Wobec tego szacuje się, że szara strefa może stanowić ok. 10 proc. ogółu podatników.

Najem okazjonalny również na plusie

Ponad 16 tys. osób w 2017 roku zarejestrowało w urzędach skarbowych umowy najmu krótkoterminowego.

– Odsetek osób preferujących ten rodzaj rozliczenia wzrósł o 1/3 w stosunku do 2016 roku. Dla porównania, dane Ministerstwa Finansów w 2010 roku, kiedy wprowadzono możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego, świadczą, że liczba korzystających z tego rozwiązania nie przekroczyła nawet 2 tys. osób – zauważa Rafał Malik.

Instytucje coraz bardziej zyskują na znaczeniu

Jak podkreśla ekspert: – Fundusz Mieszkań na Wynajem stał się pionierem i bodźcem rozwojowym dla rynku najmu instytucjonalnego w Polsce. Sektor stanowi alternatywę dla osób, które poszukują mieszkań na wynajem nie tylko wśród prywatnych właścicieli nieruchomości. Ponadto wprowadzona przez Fundusz w 2017 roku opcja najmu instytucjonalnego uprościła proces zawierania umów, co w dużym stopniu przyczyniło się większej dostępności oferty np. dla obcokrajowców. Działalność Funduszu podniosła standardy i wymogi dla tego rynku, który według naszych prognoz za 10 lat zwiększy się aż dwukrotnie.

 

Źródło: Fundusz Mieszkań na Wynajem