Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZBP
W Warszawie obradowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZBP. W trakcie obrad bankowcy, zgodnie z nowym statutem, wybrali 16-osobową Radę Związku oraz nowy Zarząd. Zmiany w statucie, które ZBP wprowadził po ostatnim Walnym Zgromadzeniu spowodowały szereg zmian w funkcjonowaniu Izby.
Przede wszystkim przystosowano funkcjonowanie Związku do wymogów dzisiejszych czasów.
To rezultat debaty w naszym środowisku, której celem było wzmocnienie możliwości codziennego działania Związku oraz koncentrowanie aktywności Prezesów banków zasiadających w organach ZBP na sprawach o strategicznym znaczeniu dla sektora – wyjaśnia Przewodniczący Rady Związku, Prezes BGŻ Jacek Bartkiewicz.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZBP powołało 16-osobową Radę Związku, która wyznaczać będzie kierunki działania ZBP między Walnymi Zgromadzeniami. Bieżącą pracą ZBP będzie kierować 3-osobowy Zarząd.
W wyniku wyborów do Rady Związku wybrani zostali:
- Jacek Bartkiewicz /BGŻ/
- Zbigniew Jagiełło /PKO BP SA/
- Krzysztof Kalicki /Deutsche Bank Polska SA/
- Włodzimierz Kiciński /Nordea Bank Polska SA/
- Małgorzata Kołakowska /ING Bank Śląski SA/
- Alicja Kornasiewicz /Bank Pekao SA/
- Sławomir S. Sikora /Bank Handlowy w Warszawie SA/
- Ewa Fizyta /Societe Generale SA Oddział w Polsce/
- Piotr Cyburt /BRE Bank Hipoteczny SA/
- Janusz Dedo /HSBC Bank Polska SA/
- Piotr S. Juda / Toyota Bank Polska SA/
- Paweł Ziółkowski /RBS Polska SA/
- Jan Wojtczak /Bank Spółdzielczy w Raszkowie/
- Jerzy Błochowiak /Bank Spółdzielczy PA-CO BANK w Pabianicach/
- Stanisław Murawski /Poznański Bank Spółdzielczy/
- Mirosław Potulski /Bank Polskiej Spółdzielczości SA/
Walne Zgromadzenie powołało Zarząd ZBP w składzie:
- Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes ZBP
- Jerzy Stanisław Bańka – Wiceprezes ZBP
- Mieczysław Groszek – Wiceprezes ZBP
Wybrany na funkcję Prezesa ZBP, Krzysztof Pietraszkiewicz wśród priorytetów działalności Związku w najbliższych latach wymienił:
- dbanie o dalszą budowę potencjału polskiego sektora bankowego, aby banki mogły jak najlepiej służyć rozwojowi polskiej gospodarki – klientom indywidualnym, firmom i jednostkom samorządu terytorialnego.
- zabieganie o dobre i rozważne regulacje na szczeblu międzynarodowym i krajowym, które mądrze pogodzą troskę o bezpieczeństwo z rozwojem sektora bankowego.
Według K. Pietraszkiewicza niektóre wprowadzane lub zapowiadane restrykcyjne rozwiązania może i są konieczne w krajach nadmiernie ubankowionych, ale są groźne dla gospodarek i klientów w krajach takich jak Polska. Zgodnie z zapowiedzią Prezesa ZBP, w najbliższych latach należy oczekiwać zdecydowanego upowszechnienia usług finansowych w Polsce. Wyzwaniem będzie dotarcie do milionów osób, które korzystają z usług bankowych sporadycznie lub w ogóle nie mają z nimi styczności, a także budowa potencjału instytucji otoczenia biznesu. Istotne znaczenie mają również dobre rozwiązania podatkowe, sprawność funduszy poręczeniowo-gwarancyjnych i sensowne rozwiązania prawne, gwarantujące pewność obrotu. Banki wciąż pozostaną aktywne na polu absorpcji środków unijnych intensyfikując swoje działania. Nowym wyzwaniem będzie także walka z wykluczeniem finansowym, będącym skutkiem kryzysu finansowego.
Następne zwyczajne Walne Zgromadzenie ZBP odbędzie się 27 kwietnia 2011 r.