Nabory w programie „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” od 1 lipca, do rozdysponowania ponad 10 mln euro

Nabory w programie „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” od 1 lipca, do rozdysponowania ponad 10 mln euro
Fot. stock.adobe.com/ponsulak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kolejne dwa nabory wniosków w programie "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu" w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG zostaną uruchomione 1 lipca br., podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR). Dofinansowanie w wysokości łącznie ponad 10 mln euro będzie można przeznaczyć na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w istniejących małych elektrowniach wodnych.
Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy #energia #OZE #ekologia #środowisko

„Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” to największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG. Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy. Program w sposób kompleksowy podchodzi do ochrony środowiska. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, poprawa jakości powietrza, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: EBOR udzieli 280 mln zł kredytów na polskie projekty OZE >>>

Zwiększenie produkcji energii z OZE

Celem głównym naboru „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)” jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych poprzez budowę systemów produkcji energii z wykorzystaniem geotermii głębokiej w miejscach, w których potwierdzono obecność opłacalnych ekonomicznie źródeł i możliwość ich wykorzystania do celów grzewczych. lub energetycznych. Budżet naboru to 7,3 mln euro.

„Nabór 'Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)’ ma za zadanie zwiększyć efektywności produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zredukować potencjalny, niekorzystny wpływ na środowisko w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW) poprzez ich modernizację. Na inwestycje przeznaczonych zostanie 3 mln euro” – czytamy dalej.

Przyjmowanie wniosków potrwa do 30 października 2020 r.

Przyjmowanie wniosków w obu naborach rozpoczyna się 1 lipca 2020 r. i potrwa do 30 października 2020 r., podano także.

Za nabory odpowiada Ministerstwo Klimatu wraz z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

Źródło: ISBnews