Na świecie widoczne jest ożywienie koniunktury

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.pioro.02.250x172Przed dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych nie ma większych wątpliwości, że będziemy świadkami kolejnego cięcia. Koszt pieniądza spadnie zapewne do 3,75%. Znajdzie się tym samym jedynie o 0,25 pkt proc. ponad rekordowo niskim poziomem, ustanowionym w czasie poprzedniego cyklu obniżania stóp.

Wiele wskazuje, że na dotarcie do tego poziomu przyjdzie poczekać dłużej. Zarówno ze strony RPP, jak i gospodarki płyną sygnały zwiększające prawdopodobieństwo przerwy w cyklu obniżek kosztów pieniądza. Na zasadność wstrzymania się z kolejnymi decyzjami i konieczność obserwacji skutków dotychczasowych decyzji wskazywał szef NBP, Marek Belka. W ostatnich miesiącach malało tempo osłabienia w przemyśle, co może stanowić zapowiedź stabilizacji koniunktury gospodarczej w naszym kraju w najbliższych miesiącach.

Korzystniejsze dane napływają ze strefy euro, jak również w skali świata kontynuowane jest ożywienie koniunktury. Globalny wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego oraz dla usług pozostawał w styczniu wyraźnie ponad barierą 50 pkt, oddzielającą spowolnienie od ożywienia. Miał 53,3 pkt w porównaniu z 53,7 pkt w grudniu. To jednak oznacza też, że światowa gospodarka wciąż pracuje na zwolnionych obrotach. W tak dobrych latach dla globalnej koniunktury, jak 2005-2007, wskaźnik miał przeważnie wyraźnie ponad 55 pkt. W styczniowym badaniu cieszyć może też wzmocnienie pozytywnego trendu w zakresie zatrudnienia. Rosły też nowe zamówienia.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

W styczniu globalna gospodarka rozwijała się nieco wolniej niż w grudniu i wyraźnie słabiej niż w dobrych latach dla koniunktury 2005-2007

Według Savills inwestycje na europejskich rynkach nieruchomości będzie w tym roku nadal cechować ostrożność

Rynki nieruchomości

Agencja ratingowa Fitch jest przekonana, że szwedzkie banki nie odczują zapowiadanego na ten rok spadku cen mieszkań w tym kraju, jeśli chodzi o ich pozycję kapitałową. Przewidywania mówią, że ruch cen mieszkań w dół może wynieść 10% po tym, jak w ostatnich 2 latach pozostawały stabilne, a od 2006 r. podniosły się o 25%. Niepokój budzi skala zadłużenia Szwedów sięgająca 173% dochodów rozporządzalnych. Znacznie przekracza 135% osiągnięte w szczycie z lat 90. XX wieku.

Firma doradcza Savills spodziewa się w tym roku utrzymania w Europie bezpiecznego nastawienia do inwestowania w nieruchomości. W cenie pozostaną obiekty o najwyższej klasie w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i krajach nordyckich. Za szczególnie atrakcyjne uznawane są wysokiej klasy biura, centra handlowe oraz powierzchnie handlowe na najdroższych ulicach. W tym ostatnim przypadku zniechęcać nie będą nawet najniższe od końca 2006 r. stopy zysku z takich inwestycji, sięgające 4,5%. To i tak więcej niż inflacja, czy lokata w banku.

Od dewelopera

Deweloper Eko-Park, uzyskał pozwolenie na użytkowanie inwestycji Grazioso Apartamenty, która zlokalizowana jest na warszawskim Mokotowie. W trzech budynkach składających się na kompleks Grazioso Apartamenty przewidziano łącznie 158 lokali o metrażu od 53 do 187 m kw., gdzie dominują mieszkania 3-pokojowe. W ofercie dostępne są również 2-pokojowe lokale oraz 4- i 5-pokojowe apartamenty. Spółka w najbliższym czasie rozpocznie przekazywanie apartamentów klientom. Inwestycja została zrealizowana przed zakładanym harmonogramem. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma RE-Bau.

Zespół analiz
Home Broker