Na obniżki stóp procentowych w 2023 roku będzie jeszcze za wcześnie?
„Jest wyraźna ulga po listopadowym odczycie inflacji, gdy zobaczyliśmy niższe tempo wzrostu cen niż w październiku. Mimo tego jest zdecydowanie za wcześnie by już teraz mówić o obniżkach stóp. Chciałbym, aby utrwaliła się tendencja spadkowa tempa inflacji, to znaczy, żebyśmy mieli przynajmniej trzy kolejne miesięczne odczyty niższe od poprzednich. Ewentualnie wówczas można przystąpić do jakichś spekulacji o obniżkach. Nie widzę uzasadnienia, żeby robić to już teraz. Myślę, że rok 2023 to będzie rok, w którym pojawią się przesłanki do dyskusji na ten temat. Natomiast przesłanek do obniżek stóp raczej bym się nie spodziewał w przyszłym roku” – powiedział cytowany przez Interię Wnorowski.
Czytaj także: Prof. Joanna Tyrowicz o szkodliwości porzucenia celu inflacyjnego przez RPP >>>
„Najważniejsi gracze, czyli Rezerwa Federalna i EBC są ciągle mocno jastrzębi w swoich wypowiedziach. Oczywiście, my w RPP pamiętamy bardzo dokładnie, że oni znacznie później rozpoczęli podwyżki, to po pierwsze, i są na poziomie znacznie niższym od nas, to po drugie. W świetle tego, co te dwa główne banki robią i tego jaka jest sytuacja – ciągle duża niepewność, nie ma potrzeby komunikowania zakończenia podwyżek. Natomiast wobec odczytu listopadowego inflacji, nie ma też jakichś powodów, żeby powracać do ponownych podwyżek” – dodał.
Po prostu 'wait and see’ w tym momencie.
Według Wnorowskiego, w przyszłym roku polska gospodarka raczej się nie skurczy i żeby tak się stało musiałoby się wydarzyć „coś niezwykle groźnego a nieprzewidywalnego”.
Polska gospodarka w dobrej kondycji
Członek RPP uważa, że polska gospodarka jest w na tyle dobrej kondycji, że poziom kursu złotego jest właściwy i „rzecz jasna płynny”.
Odnośnie wykorzystywania kursu walutowego do odziaływania na inflację Wnorowski stwierdził, że od kursu walutowego do cen na półkach sklepowych w kraju jest dosyć długa droga, a wpływanie na inflację za pomocą kursu byłoby bardzo kosztowne i w obecnej sytuacji nie ma uzasadnienia.
„Stąd, nie widzę też uzasadnienia dla interwencji na rynku walutowym. W mojej ocenie należy się cieszyć, że ciągle nie ma powodów dla tego typu reakcji banku centralnego. Odczytuję to jako pozytywną ocenę polskiej gospodarki” – dodał.
RPP trzeci raz z rzędu nie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych
RPP utrzymała w grudniu trzeci miesiąc z rzędu stopy procentowe na niezmienionym poziomie – referencyjna wynosi 6,75 proc. Do września, przez 11 kolejnych miesięcy RPP podniosła stopy łącznie o 665 pb.
Czytaj także: Gabriela Masłowska z RPP: cięcia stóp procentowych możliwe od 2024 roku >>>
Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 3-4 stycznia 2023 r.