Na jesień więcej nowych technologii w urzędach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pracownicy.06.250x171Jak wynika z danych SmartMedia, coraz więcej jednostek administracji publicznej decyduje się na wprowadzenie systemów informatycznych. Z samego oprogramowania do zarządzania majątkiem STOCK firmy SmartMedia korzysta już ponad  420 instytucji w całej Polsce.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy program STOCK wdrożyły dwie kolejne gminy: Buk i Drawno. Czemu samorządy gminne decydują się na wprowadzenie rozwiązań informatycznych? I jak wprowadzane systemy pozwalają zwiększyć wpływy do budżetu?

Częstym problemem gmin jest brak aktualizacji w zakresie ewidencji gruntów i budynków. Niejednokrotnie tereny miejskie są zaklasyfikowane jako rolne, a co za tym idzie nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości. W konsekwencji w wyniku błędnej klasyfikacji samorządy gminne nie otrzymują wpływów  z opodatkowania. Osobną kwestie stanowi problem ewidencji budynków i lokali, który od lat pozostaje nierozwiązany ze względu na niepełne informacje dotyczące zarejestrowanych budynków.

Gmina Buk postanowiła wprowadzić rozwiązania informatyczne, które przyspieszą pracę i rozwiążą problemy właściwe jednostkom samorządowym.  Gmina zdecydowała się na zakup oprogramowania STOCK z dodatkowym modułem ewidencji gruntów i budynków. Moduł rozwiązał problem mało efektywnej ewidencji oraz uprościł i przyspieszył proces przygotowywania zestawień i raportów. Program umożliwił ponadto wprowadzenie zaawansowanego zarządzania gruntami polegającego na możliwości dzielenia działek na mniejsze oraz łączenia wielu działek w jedną. Od teraz każda nowo powstała działka zawiera w karcie składnika historię przeprowadzonych na niej operacji oraz informacje o działkach pierwotnych, z których się wywodzi. Rozbudowana wyszukiwarka, będąca częścią systemu, pozwala na szybkie odnajdywanie działek i budynków po fragmencie adresu, rodzaju, numerze księgi wieczystej, a nawet powierzchni. Dodatkową zaletą STOCKa jest automatyczne generowanie  raportów GUS F-03 oraz SG-01.

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie oprogramowania STOCK, aby usprawnić zarządzanie majątkiem i nieruchomościami należącymi do gminy. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań propozycja firmy Smartmedia okazała się najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. Dodatkowo pozytywne doświadczenia oraz rekomendacje gmin już korzystających z oprogramowania przekonały nas do wdrożenia systemu – mówi Marzena Kalotka, Urząd Miasta i Gminy w Buku.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu ewidencji, jednak nieliczne są dedykowane jednostkom administracji publicznej. Decydując się na wdrożenie oprogramowania ułatwiającego pracę w administracji warto sprawdzić, czy dane rozwiązanie odpowie na specyficzne potrzeby urzędu.