Na horyzoncie sezon publikacji wyników kwartalnych w USA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dolar.flagausa.01.250x166Tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się w słabych nastrojach. Już bilans piątkowej sesji w USA, kiedy to po bardzo dobrych danych z rynku pracy (we wrześniu doszło do wyraźnego spadku stopy bezrobocia), giełda nie była w stanie utrzymać zwyżek, sugerował trudności, z jakimi możemy wejść w nowy tydzień. Dziś się one potwierdzają. Wykorzystanie początkowego wzrostu w piątek do realizacji zysków przez inwestorów w USA można tłumaczyć tym, że dane z rynku pracy były korzystne tylko na pierwszy rzut oka.

Po bliższej analizie widać było, że poprawa jest efektem wzrostu czasowego zatrudnienia. Jednocześnie jednak jeszcze 2-3 tygodnie wcześniej inwestorzy nie szukaliby słabych stron w takiej publikacji, tylko kupowali akcje. Widać zatem, że wyczerpuje się systematycznie potencjał zwyżek, związany z wrześniowymi działaniami banków centralnych, a rynki potrzebują nowych pozytywnych impulsów.

Trzeba ich upatrywać w zbliżającym się sezonie publikacji wyników finansowych za III kwartał przez amerykańskie spółki. Można zakładać, że z każdym dniem ich osiągnięcia, jak również zapowiedzi na ostatnie 3 miesiące tego roku, będą coraz bardziej elektryzować rynki. Otwarcie sezonu raportów kwartalnych w USA tradycyjnie następuje wraz z publikacją wyników przez pierwszą spółkę z indeksu DJIA. Jest nią Alcoa, która poda rezultaty po zakończeniu wtorkowej sesji. Analitycy spodziewają się, że firmy z indeksu S&P 500 wypracują w III kwartale 1,7% mniej zysku na akcję niż rok wcześniej, a bez firm finansowych regres sięgnie ponad 5%. Zniżka przychodów ma wynieść 0,6% w skali roku. Według zapowiedzi analityków w IV kwartale ma dojść do wzrostu zysków i przychodów.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Irlandzkie budownictwo kolejny miesiąc odczuwało we wrześniu wyraźne spowolnienie koniunktury, skutkowało ograniczaniem zatrudnienia

Impulsem do odważniejszych decyzji inwestorów giełdowych może stać się rozpoczynający się w tym tygodniu sezon publikacji wyników kwartalnych w USA

Rynki nieruchomości

Nieznacznie osłabło tempo pogarszania się koniunktury w irlandzkim budownictwie. We wrześniu wskaźnik PMI podniósł się do 41,9 pkt z sierpniowych 40,7 pkt. Tym samym siła niekorzystnych tendencji pozostała pokaźna. najbardziej była zauważalna w segmencie infrastrukturalnym, w którym doszło do pogorszenia się wskaźnika z 35,6 pkt do zaledwie 30,8 pkt. Sytuacja była w tym wypadku najgorsza od grudnia 2010 r. W budownictwie mieszkaniowym doszło do wzrostu wskaźnika z 39,1 pkt do 41,2 pkt, a w segmencie komercyjnym z 42,4 pkt do 45,7 pkt. Obserwowany dalszy spadek nowych zamówień, który jednak był nieco słabszy niż miesiąc wcześniej. Bolączką firm budowlanych jest nie tylko mała liczba nowych projektów, ale również silna konkurencja na rynku. Wzrosło tempo ograniczania zatrudnienia, które było najwyższe od 16 miesięcy. W takich okolicznościach może dziwić poprawa ocen przyszłej koniunktury. Przedsiębiorcy liczą jednak głównie na wzrost nowych zamówień na zagranicznych rynkach.

Od dewelopera

Grupa PROFIT Development oraz firma NACARAT rozpoczęły nową inwestycję „Kurkowa 14” w Śródmieściu Wrocławia. W ramach projektu zostanie wybudowany ośmiokondygnacyjny budynek z liczbą 201 mieszkań o rozkładzie od 1 do 3 pokoi i powierzchni 26,44 – 95,94 m kw. z przynależnymi balkonami lub tarasami. W niektórych mieszkaniach ponadto zastosowano antresole. W inwestycji znajdzie się również hala garażowa z ok. 210 miejscami parkingowymi, a poza częścią mieszkalną w budynku znajdą się też lokale usługowe. Zgodnie z planem mieszkania mają być gotowe do użytkowania w połowie 2014 roku.

Zespół analiz
Home Broker