Na giełdach po „czerwonym” poniedziałku kontynuacja spadków w obawie przed koronawirusem. Rentowności obligacji idą w dół

Na giełdach po „czerwonym” poniedziałku kontynuacja spadków w obawie przed koronawirusem. Rentowności obligacji idą w dół
Fot. stock.adobe.com/m.mphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najważniejsze indeksy giełdowe w Europie kontynuowały spadki w obawie o globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa i straciły we wtorek po ok. 2 proc. Niewiele mniej tracą indeksy w USA. Rentowności 10-letnich Treasuries zeszły do najniższego poziomu, notowanego ostatnio w 2016 r.
Na zachodnioeuropejskich giełdach #indeksy odbijają się po poniedziałkowej wyprzedaży - najmocniejszej od czasu głosowania ws. brexitu w czerwcu 2016 r. #giełda #GPW #koronawirus @GPW_WSExchange

Stoxx 600 stracił 2,1 proc., FTSE 100 poszedł w dół o 1,9 proc., CAC 40 spadł o 1,9 proc, DAX stracił 1,9 proc.

W Europie najmocniej w dół poszedł węgierski BUX – indeks stracił 2,9 proc., a rosyjski RTS wyrażony w dolarach poszedł w dół o 5,2 proc.

Jako jedyny w górę poszedł grecki ASE – zyskał 1,9 proc.

W USA DJI Industrial zniżkuje o ok. 1,6 proc., a S&P 500 i Nasdaq idą w dół po ok. 1,3 proc.

Czytaj także: Giełdy krwawią zarażone koronawirusem Covid-19 >>>

Rentowność 10-letnich Treasuries spadła na chwilę w trakcie wtorkowej sesji do poziomu 1,32 proc. zrównując się tym samym z historycznemu minimum wyznaczonym w połowie 2016 r.

Na rynku walutowym po południu osłabił się dolar, szczególnie kosztem jena.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,6 proc. do 110,9.

EUR/CHF kwotowany jest w okolicach 1,06.

EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,0872.

Baryłki WTI i Brent w dostawach na kwiecień tanieją o 1 proc. do ok. 50,5 i 54,7 USD.

Uncja złota tanieje ok. 1,8 proc. do 1.666 USD.

Platyna traci 4,7 proc., Pallad zyskuje nieco ponad 4 proc. cynk rośnie o 1 proc., a miedź pozostaje bez większych zmian.

Przybywa przypadków zakażenia koronawirusem

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła tym samym do 77.658, a liczba ofiar śmiertelnych do 2.663. Ponad 27,2 tys. osób wyzdrowiało.

Szkoły w Hongkongu pozostaną zamknięte co najmniej do 20 kwietnia, by nie dopuścić do szerzenia się koronawirusa – poinformowały we wtorek hongkońskie władze.

W Korei Południowej władze poinformowały we wtorek o 60 nowych przypadkach koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 893. Zmarło 8 osób. Pojawiły się doniesienia, że epidemia może zmusić Koreę Południową i USA do ograniczenia wspólnych manewrów wojskowych.

Korea Południowa jest obecnie drugim, po Chinach kontynentalnych, ośrodkiem epidemii koronawirusa.

Bilans koronawirusa we Włoszech

Bilans koronawirusa we Włoszech to już 7 ofiar śmiertelnych, w tym sześć w Lombardii, i 229 osób zarażonych.

Dwie kolejne osoby zmarły w Iranie z powodu zakażenia koronawirusem z chińskiego Wuhanu – poinformowano we wtorek na stronie internetowej Eghtesaonli, powołując się na dyrekcję Uniwersytetu Nauk Medycznych w Sawe na północy Iranu. Do 14 wzrósł tym samym bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju.

Przypadki zainfekowanych podróżnych z Iranu odnotowano już w Libanie, Kuwejcie i Kanadzie.

WHO wstrzymuje się z ogłoszeniem globalnej pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na razie wstrzymuje się z ogłoszeniem globalnej pandemii, pomimo że liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła m.in. w Korei Południowej, Japonii i we Włoszech.

Na GPW kontynuacja spadków

We wtorek po południu na warszawskim parkiecie kolejna sesja silnych spadków – WIG20 po raz pierwszy od stycznia 2017 poniżej 2 tys. pkt. WIG.GAMES po raz pierwszy w historii zalicza serię dwóch sesji w dół o ponad 4 proc. W gronie blue chipów najsilniej zniżkują mBank, CCC i Tauron.

WIG20 traci 2,4 proc. do 1.954 pkt., WIG zniżkuje 2,3 proc. do 53.840 pkt., mWIG40 idzie w dół o 2,5 proc. do 3.812 pkt., a sWIG80 spada 1,0 proc. do 12.378 pkt.

Z indeksów sektorowych negatywnie wyróżnia się WIG.GAMES, który silnie spada – we wtorek o 6,5 proc. – drugą sesję z rzędu, do czego przyczyniają się wszystkie spółki – komponenty indeksu.

Czytaj także: Mocne spadki na giełdach, WIG20 najniżej od stycznia 2017 r. Rosną obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa >>>

Od początku publikacji indeksu (marzec 2019) nie doszło do sytuacji, gdy indeks zniżkował przez dwie sesje z rzędu w tempie co najmniej 4 proc.

Obroty na GPW wynoszą 454 mln zł, z czego 347 mln zł przypada na spółki z WIG20.

DAX spada 0,97 proc., a futures na S&P500 zwyżkują 0,03 proc. o godz. 12.15.

mBank wśród spółek tracących najwięcej

W gronie spółek z WIG20, które odnotowują największe spadki, są: mBank – o 4,7 proc., CCC – o 4,0 proc. i Tauron – o 3,6 proc. Zniżkuje również kurs KGHM – o 0,1 proc., choć na początku sesji zwyżkował o ponad 3 proc.

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza wycofania się z podatku miedziowego, gdyby KGHM miał ograniczone środki inwestycyjne – wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa w radiu Wnet. Gryglas dodał, że na razie nie ma takiej potrzeby.

KGHM podał, że sprzedaż miedzi w grupie w styczniu 2020 roku wyniosła 46,8 tys. ton i była wyższa o 11 proc. rdr, a produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w styczniu 58,4 tys. ton, co oznacza spadek o 1 proc. rdr.

Spadają kursy wszystkich spółek wchodzących w skład WIG20

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniają się akcje Groclinu – spadek o 13,3 proc., PlayWay – o 10,7 proc., Ten Square Games – o 7,9 proc. i CI Games – o 7,8 proc. Idzie w dół także cena Wirtualnej Polski – o 6,7 proc.

Wirtualna Polska w poniedziałek wieczorem podała, że naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zakwestionował wysokość rozpoznania kosztu podatkowego przez Wirtualną Polskę Media (WPM) – maksymalny negatywny wpływ na wynik skonsolidowany grupy może sięgnąć 61,3 mln zł plus 1,3 mln zł odsetek, z czego WMP w latach 2016-2019 rozliczyła w bieżącym podatku dochodowym 42,1 mln zł.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniają się akcje Mercator Medical – wzrost o 13,1 proc., Mabionu – o 7,9 proc., Asseco SEE – o 7,4 proc. i Newagu – o 6,5 proc.

Mercator Medical zwyżkuje drugą sesję z rzędu w tempie dwucyfrowym przy obrotach ponad 16 mln zł.

Kurs Mabionu idzie w górę po publikacji zapowiedzi spotkania przedstawicieli spółki z członkami CHMP w środę w sprawie rejestracji leku MabionCD20.

„(…) została opublikowana agenda posiedzenia komisji CHMP, z której wynika, że w środę o 9.00 odbędzie się spotkanie Mabionu z przedstawicielami EMA” – powiedziała PAP Biznes zastępczyni szefa działu analiz Ipopema Securities Beata Szparaga-Waśniewska.

„Być może rynek liczy, że feedback po tym spotkaniu będzie pozytywny. Naszym zdaniem, jest duża niepewność związana z procesem rejestracji w Europie i ciężko powiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo rejestracji w małej skali wytwarzania, a jakie jest ryzyko, że wniosek trzeba będzie wycofać i złożyć ponownie po ukończeniu skalowania procesu wytwórczego” – dodała.

Asseco SEE opublikowało, że miało w 2019 roku 90,0 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 64,7 mln zł rok wcześniej.

„Wyniki w IV kw. 2019 były lekko powyżej naszych oczekiwań, głównie dzięki lepszej marży w segmencie bankowości, pozytywnemu wpływowi odwrócenia amortyzacji PPA (koszt amortyzacji wartości niematerialnych rozpoznanych w ramach rozliczenia połączenia – PAP) w nowoprzejętych spółkach. Oceniamy je lekko pozytywnie” – napisała w alercie, wydanym w ramach Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW w Warszawie, analityczka DM PKO BP Małgorzata Żelazko.

Prezes zarządu Asseco SEE Piotr Jeleński poinformował, że portfel zamówień spółki na 2020 rok ma wartość 117,2 mln euro, czyli jest o 59 proc. wyższy rdr, a firma koncentruje się wciąż na akwizycjach.

Kurs Newagu odnotowuje historyczne maksimum.

Prezes zarządu Newagu Zbigniew Konieczek powiedział PAP Biznes, że jest zadowolony z wyników grupy w IV kwartale i całym 2019 roku, a rok 2020 zapowiada si ę rekordowo – portfel zamówień producenta lokomotyw i pojazdów pasażerskich na lata 2020-2021 przekracza obecnie 1,8 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES