Na giełdach kontynuacja spadków. Koronawirus osłabia globalne rynki

Na giełdach kontynuacja spadków. Koronawirus osłabia globalne rynki
Fot. stock.adobe.com/Kurt Kleemann
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na zachodnioeuropejskich giełdach trwa kontynuacja spadków - nie widać szans na poprawę sentymentu na rynkach, bo epidemia koronawirusa eskaluje - wskazują maklerzy.
Na zachodnioeuropejskich giełdach trwa kontynuacja spadków - nie widać szans na poprawę sentymentu na rynkach, bo epidemia koronawirusa eskaluje #giełda #GPW #koronawirus @GPW_WSExchange

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe traci 1,3 proc., ale wcześniej spadek indeksu sięgał nawet 2,4 proc. Wskaźnik jest już niżej o 9 proc. wobec notowanego w ub. tygodniu najwyższego poziomu w historii.

Tanieją walory firm produkujących dobra luksusowe – LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE zniżkuje o 1 proc.

Spółka Diageo, która zniżkuje o 2,8 proc., i Danone SA ostrzegły, że epidemia koronawirusa w Chinach wpłynie negatywnie na ich wyniki sprzedaży.

Czytaj także: Giełdy dołują, ale winny nie tylko koronawirus >>>

Air France-KLM traci 2,9 proc., a Ryanair Holdings zniżkuje o 4,7 proc.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się już na ponad 30 krajów na świecie

Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 30 zgonów, m.in. w Iranie, w Korei Płd., w Japonii, w Hongkongu, we Włoszech, na Filipinach, na Tajwanie i we Francji.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2.715, a liczba osób zainfekowanych wynosi obecnie 78.064.

Z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się Chińczyków ze względu na epidemię koronawirusa sprzedaż aut spadła w Chinach w 2 pierwszych tygodniach lutego o 92 proc., a w ub. tygodniu sprzedaż ta spadła o 83 proc.

Czytaj także: Giełdy krwawią zarażone koronawirusem Covid-19 >>>

W Korei Południowej stwierdzono 169 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – bilans osób zainfekowanych wzrósł w tym kraju do 1.146. Jeszcze tydzień temu notowano tylko 51 przypadków osób zarażonych koronawirusem.

We Włoszech jest już 11 ofiar śmiertelnych koronawirusa, a 322 osoby są zainfekowane.

Wiele dużych włoskich firm, w tym UniCredit SpA i Fiat Chrysler Automobiles NV, zwróciło się do swoich pracowników, aby pracowali z domu i ograniczyli podróże służbowe – by uniknąć ryzyka zarażenia koronawirusem.

Kryzys związany z epidemią koronawirusa we Włoszech może ograniczyć popyt konsumencki o 3,9 miliarda euro i doprowadzić do zamknięcia 15 tys. małych firm – wynika z ocen grupy skupiającej włoskich detalistów Confesercenti.

Czytaj także: Mocne spadki na giełdach, WIG20 najniżej od stycznia 2017 r. Rosną obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa >>>

Włoskie restauracje, kafejki i bary mogą zanotować w pierwszych 4 miesiącach 2020 roku straty w wysokości 2 miliardów euro – ocenia FIPE, grupa lobbystów związana z branżą turystyczną.

Włoski rząd ogłosił ulgi podatkowe i inne środki wsparcia dla najbardziej dotkniętych koronawirusem obszarów kraju, ale na razie suma wsparcia wynosi zaledwie 20 mln euro.

Lider opozycji Matteo Salvini wezwał do wprowadzenia pakietu stymulacyjnego w wysokości 10 mld euro.

W USA Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzegło Amerykanów przed wybuchem epidemii koronawirusa, co spowodowałoby znaczne zakłócenia w codziennym życiu, ale doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow wezwał Amerykanów do zachowania spokoju.

CDC ostrzegło, że jeśli koronawirus rozprzestrzeni się w USA może dojść m.in. do zamknięcia szkół, odwołania imprez sportowych, koncertów i spotkań biznesowych.

Wierzchołek góry lodowej

Kandydatka Demokratów na prezydenta Elizabeth Warren oceniła, że spadki amerykańskich indeksów w tym tygodniu o 1.800 pkt. to jedynie „wierzchołek góry lodowej” rosnącego zagrożenia ekonomicznego ze strony koronawirusa.

Warren oskarżyła administrację prezydenta Donald Trumpa o „fuszerkę” w reakcji na wybuch epidemii.

„Bez szybkich działań zakłócenia łańcuchów dostaw i ograniczenie zakupów będą miały poważne długoterminowe skutki dla całej naszej gospodarki” – napisała Warren na Twitterze.

„Rząd powinien pomagać amerykańskim producentom w znajdowaniu alternatywnych źródeł części do produkcji oraz wspierać eksporterów w poszukiwaniu nowych nabywców” – dodała.

Indeksy giełdowe w Europie – godz. 12.00

IndeksKrajWartość (pkt.)1D (%)1W (%)1M (%)
Euro Stoxx 50Strefa euro3526,81-1,28-8,75-6,68
DAXNiemcy12578,07-1,66-8,78-7,36
FTSE 100W.Brytania6966,05-0,74-6,58-8,17
CAC 40Francja5616,53-1,11-8,10-6,77
IBEX 35Hiszpania9163,20-0,95-9,13-4,17
FTSE MIBWłochy23043,42-0,20-9,55-3,86

Trzeci dzień spadków na GPW

Trzecią sesję z rzędu cztery główne indeksy warszawskiej giełdy mocno zniżkują, choć pozytywny początek sesji mógł wskazywać na zahamowanie spadków. W dalszym ciągu mocno traci segment deweloperów gier.

Inwestorzy obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Epidemia dotarła już do ponad 30 krajów na świecie. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano we wtorek między innymi w Grecji. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 30 zgonów, m.in. w Iranie, w Korei Płd., w Japonii, w Hongkongu, we Włoszech, na Filipinach, na Tajwanie i we Francji.

WIG20 traci 1,1 proc. do 1.924 pkt., WIG zniżkuje 1,3 proc. do 53.071 pkt., mWIG40 idzie w dół o 1,7 proc. do 3.769 pkt., a sWIG80 spada o 1,9 proc. do 12.263 pkt.

Obroty na GPW wynoszą 481 mln zł, z czego 368 mln zł przypada na spółki z WIG20 o godz. 12:30.

DAX spada w tym czasie 1,6 proc., a futures na indeksy w USA tracą między 0,1 a 0,3 proc..

Trzecią sesję z rzędu WIG.GAMES traci około 4 proc. Za spadkami stoją głównie Vivid Games – w dół o ponad 10 proc., PlayWay – o 7 proc., 11 bit studios – o 5 proc.

W opozycji do reakcji rynku stoją analitycy BM mBanku, którzy podali, że zgodnie z danymi przedstawionymi przez Sensor Tower całkowita ilość pobrań (gier) z Apple App Store w Chinach w okresie obejmującym chiński Nowy Rok wzrosła o 27,5 proc. rdr, a przychody wzrosły o 12,1 proc. rdr. Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się wirusa dodatkowo wpłynął na umocnienie się USD względem PLN, co w ich ocenie powinno pozytywnie przełożyć się na wysokość sprzedaży polskich producentów gier.

W WIG20 większość spółek idzie w dół, przy czym najmocniej spadają kursy: KGHM – w dół o 3,6 proc. oraz Orlenu – o 3 proc.

Najmocniej w górę idzie PGNiG i zyskuje 1,3 proc.

Na szerokim rynku, poza spółkami z sektora gier, spadają również Enter Air oraz Agora – po 7,8 proc., oraz Forte – o 7 proc.

Analitycy BM mBanku oceniają, że osłabienie się globalnej koniunktury powinno wpłynąć na spółki mediowe, w tym na Agorę i Wirtualną Polskę, gdyż reklama jest skorelowana ze wzrostem gospodarczym i uznaje się ją za branżę wczesnocykliczną. Rosnące zainteresowanie internetem jest ich zdaniem trudne do zatrzymania nawet przez koronawirusa, stąd przyjmują, że to Agora ma większą ekspozycję na ryzyko (dodatkowo możliwy negatywny wpływ na frekwencję w kinach).

Pomimo wyższych o 32,5 proc. przychodów ze sprzedaży grupy Raibouw Tours w styczniu, kurs spada w środę o 5 proc., a od piątku stracił ponad 25 proc.

Budimex, jako jedna z niewielu rosnących spółek, wyróżnia się wzrostem o 3,2 proc przy obrotach przekraczających 2,5 mln zł. Grupa podała w szacunkach, że jej przychody w 2019 roku wyniosły 7,57 mld zł, zysk operacyjny wyniósł 318,4 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 226 mln zł. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES