Na emeryturę może oszczędzać już 16-latek

Na emeryturę może oszczędzać już 16-latek
Fot. stock.adobe.com/s_l
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Im wcześniej rozpoczyna się proces oszczędzania na emeryturę, tym większa szansa na zgromadzenie satysfakcjonującego kapitału. Okazuje się, że odkładać pieniądze na poczet przyszłej emerytury może już nawet 16-latek, jeśli uzyskuje dochody.

Według danych #KNF za 2017 r. pieniądze na przyszłą emeryturę odkładało ponad 83 tys. osób młodych, do 30 roku życia #emerytury #IKE #IKZE

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego za 2017 r. pieniądze na przyszłą emeryturę odkładało ponad 83 tys. osób młodych, do 30 roku życia.

– IKE i IKZE to przede wszystkim rozwiązania elastyczne i uniwersalne. Pieniądze w ich ramach może odkładać zarówno pracujący i zarabiający 16-latek, jak i emeryt. Teoretycznie w ramach jednej rodziny mogą to być wszystkie pokolenia: rzeczony 16-latek, jego rodzice, ale również dziadkowie. Co ważne, każda z tych osób może oszczędzać i pomnażać swój emerytalny kapitał na tych samych, preferencyjnych warunkach. Emerytura to kwestia międzypokoleniowa, im wcześniej o niej pomyślimy tym więcej szans na zebranie odpowiednich środków na jesień życia, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji rozwiązań emerytalnych, korzyści i sens ekonomiczny z oszczędzania są w każdym wieku. Zatem nawet jeśli ktoś późno się zdecydował, to i tak może skorzystać – on na emeryturze lub jego rodzina, dziedzicząc środki bez konieczności odprowadzania podatku od spadków i darowizn – wyjaśnia Mateusz Szyłko z Esaliens TFI.

Preferencyjne warunki oszczędzania na emeryturę

Oszczędzanie i pomnażanie kapitału w ramach rozwiązań z trzeciego filara emerytalnego przebiega na preferencyjnych warunkach. Zarówno IKE, jak i IKZE pozwalają uniknąć 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki). Dodatkowo IKZE pozwala odpisywać wpłatę od podstawy opodatkowania dochodu. Oszczędności zgromadzone w ramach IKE i IKZE mogą być też przekazane wybranym osobom albo dziedziczone. Nie wymaga to odprowadzania podatku od spadków i darowizn.

By skorzystać w pełni z wszystkich dobrodziejstw rozwiązań trzeciofilarowych, trzeba mieć ukończone 65. lat w przypadku IKZE lub 60 lat w przypadku IKE, a także dokonywać wpłat na prowadzone konto przez pięć dowolnych lat kalendarzowych. Oszczędzający w ramach IKE mają tutaj do wyboru alternatywną ścieżkę – zachowają przywileje również wtedy, gdy ponad 50% środków wpłacili na konto emerytalne na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego swój kapitał emerytalny z IKE budowało w ubiegłym roku 951 576 Polaków, natomiast z IKZE oszczędzały 690 944 osoby. Łączna wartość aktywów zgromadzonych w ich ramach w tym czasie osiągnęła kwotę 9 667 486 000 PLN.

Źródło: Informacja prasowa