Na 3-miesięcznej lokacie zarobisz średnio 2,18%
Krótkoterminowe lokaty, jeśli nie są ofertą promocyjną dla nowych klientów, przynoszą aktualnie bardzo niskie oprocentowanie. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że średnia dla depozytów 3-miesięcznych wynosi tylko 2,18% w skali roku. Obecnie niezwykle trudno jest znaleźć oferty z oprocentowaniem powyżej 3% w skali roku. Trzeba jednak dodać, że zamrażając swoje pieniądze na długoterminowej lokacie, nadal znajdziemy ofertę z oprocentowaniem przekraczającym nawet 4%.
Jeszcze w kwietniu oprocentowanie przeciętnej lokaty 3-miesiącznnej wynosiło 3%. Natomiast obecnie tylko trzy banki oferują ponad 3%. Jest to Getin Online, FM Bank i Invest Bank. Średnia stawka oprocentowania dla takiego okresu spadła natomiast do zaledwie 2,18%.
Dla poszukiwaczy wysokiego oprocentowania nie jest jednak istotne to, co dzieje z oprocentowaniem średnim, lecz jego poziom na najlepszych ofertach. Na szczęście pozostaje on stabilny. Dla przykładu na depozycie 2-letniem, podobnie jak przed miesiącem, można uzyskać maksymalnie 4,1% w skali roku. Jest to oferta Santander Consumer Banku. Dodajmy, że jest to jedyna oferta w naszym zestawieniu z oprocentowaniem powyżej 4%.
Jeśli planujemy założyć długoterminowy depozyt, na okres np. dwóch lat, to warto przyjrzeć się również ofertom z oprocentowaniem zmiennym. W takim długim czasie jest bowiem bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe w naszym kraju zaczną rosnąć. Poszukując ofert z oprocentowaniem zmiennym najlepiej wybierać takie, których poziom oprocentowania nie będzie zależał od decyzji zarządu banku. Ten może bowiem mieć skłonność do zwlekania z podwyżkami oprocentowania. Najlepiej, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru.
Takie oferty znajdziemy dla przykładu w FM Banku, Getin Online czy Meritum Banku. Oprocentowanie jest zmieniane na podstawie stawki WIBOR i ustalonej marży. Dla przykładu w Meritum Banku na lokacie dwuletniej jest to WIBOR 6M powiększony o 1 pkt. proc. Obecnie oprocentowanie wynosi 3,7%. Jest więc niższe niż np. w Santanderze, który daje stałe oprocentowanie na poziomie 4,1%.
Faktycznie może się jednak okazać, że to ta pierwsza oferta pozwoli zarobić więcej. W przeszłości bowiem WIBOR z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaczynał rosnąć w oczekiwaniu na podwyżki stóp. Tymczasem przewiduje się, że cykl podwyżek rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku. Oprocentowanie wspomnianych lokat może więc zacząć rosnąć już wiosną przyszłego roku.
Jarosław Sadowski
Główny analityk firmy Expander
www.expander.pl