Musimy być przygotowani na amerykańskie cła

Musimy być przygotowani na amerykańskie cła
Fot. stock.adobe.com / studio-v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europa musi być bardzo dobrze przygotowana na nadchodzące amerykańskie cła – przekonuje szefowa Europejskiego Banku Centralnego

Europa musi być bardzo dobrze przygotowana na nadchodzące amerykańskie cła – przekonuje Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego .

Jak podaje CNBC, w opinii Lagarde teoria substytucji, która zakłada, iż obniżenie importu z Europy wpłynie na istotne wzmocnienie produkcji w USA, jest wątpliwa, ponieważ amerykańska gospodarka już teraz jest bardzo rozgrzana.
Jeśli spojrzeć na [amerykański] rynek pracy, mamy bardzo niską stopę bezrobocia. Moce produkcyjne też są już prawie w pełni wykorzystane. Tak więc pomysł, że możesz łatwo produkować to, czego nie będziesz importować, jest… czymś, co zajmie trochę czasu – przekonuje szefowa EBC.

Jednocześnie Lagarde zachęca do ciągłego usuwania wciąż istniejących przeszkód na rynku europejskim.
Upewnijmy się, że usuwamy bariery, nad którymi mamy kontrolę. Bądźmy silni na swoim podwórku, mając pewność, że oszczędzamy i inwestujemy przede wszystkim u siebie. Nie oznacza to jednak, że chcemy podejścia protekcjonistycznego, ponieważ znoszenie barier nauczyło nas, że swobodny handel jest w rzeczywistości bardzo korzystny dla wszystkich – podkreśla ekonomistka.

Amerykańskie cła i reakcja łańcuchowa

Z kolei, jak podaje Reuters, szefowa Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala alarmuje, że jawiące się na horyzoncie widmo wojen handlowych przyniesie katastrofalne konsekwencje dla globalnego wzrostu. Dlatego też była minister finansów Nigerii i obecna szefowa WTO, wzywa państwa, które zostaną bezpośrednio dotknięte amerykańskimi cłami, do powstrzymania się od gwałtownych działań odwetowych.

Jeśli dojdzie do działań odwetowych typu «oko za oko», niezależnie od tego, czy będą to cła w wysokości 25%, czy 60%, to znajdziemy się w miejscu, w którym byliśmy w latach 30. XX w. Zobaczymy dwucyfrowe spadki globalnego PKB. To będzie katastrofa i wszyscy za to zapłacimy – przekonywała Okonjo-Iweala podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak podkreśla ekonomistka, istnieją również inne możliwości eskalacji, w tym m.in. wykorzystanie ścieżki rozwiązywania sporów w ramach samego WTO.

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK