Najnowsze wydanie tło Najnowsze wydanie miesięcznika BANK
Czytaj więcej
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Newsletter
menu
search
zamknij wyszukiwarkę
logo BANK.pl
PARTNER PORTALU
  • logo Blik
  • Partner Portalu BANK.pl - Związek Banków Polskich
  • Aktualności
  • Konferencje
  • Miesięcznik
  • Edukacja finansowa
  • ESG
  • WIBOR
  • Firma
  • Blogi
  • O nas
zamknij menu
  • Aktualności
  • Konferencje
  • Miesięcznik
  • Edukacja finansowa
  • ESG
  • WIBOR
  • Firma
  • Blogi
  • O nas
Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter Ikona youtube
PARTNER PORTALU
  • logo Blik
  • Partner Portalu BANK.pl - Związek Banków Polskich
ESG | Samorządy

Można się już ubiegać o dotacje na wkład własny od NFOŚiGW dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni na termomodernizację budynków mieszkalnych

14.12.2021 10:52 mb | aleBank.pl
Można się już ubiegać o dotacje na wkład własny od NFOŚiGW dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni na termomodernizację budynków mieszkalnych
Fot. stock.adobe.com / Mr Twister
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rozpoczął się I nabór wniosków w programie pn. "Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus". To kompleksowy instrument wparcia inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków realizowanych w formule EPC. W I naborze o dofinansowanie na modernizację budynków mieszkalnych wielorodzinnych ubiegać się mogą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego, informują NFOŚiGW i MKiŚ.

Od 13 grudnia br. wnioskodawcy mogą składać w trybie ciągłym fiszki (wstępne wnioski) oraz wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na inwestycje w ramach I naboru w pilotażowym programie priorytetowym pn. „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (ang. Energy Performance Contract) Plus”.

Dotacja oferowana przez NFOŚiGW ma na celu pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą część finansowania wnosi partner – przedsiębiorstwo usług energetycznych

NFOŚiGW będzie finansował przedsięwzięcia za pomocą środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego (FM).

Fiszki są przyjmowane w terminie od 13 grudnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku, natomiast wnioski o dotacje od 13 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2023 roku.

Beneficjentami programu mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji, i które powołane są do realizacji zadań własnych j.s.t. wskazanych w ustawach.

Czytaj także: Ranking programu Czyste Powietrze: gdzie najszybciej likwidują kopciuchy?

10 mln zł dotacji na wkład własny w pilotażowym naborze

Budżet I pilotażowego naboru wynosi 10 mln złotych. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, do wyczerpania alokacji środków dostępnych w ramach I naboru. Wysokość dotacji będzie uzależniona od realizowanego standardu usprawnień.

Dotacja oferowana przez NFOŚiGW ma na celu pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą część finansowania wnosi partner – przedsiębiorstwo usług energetycznych (ang.Energy Service Company (ESCO).

– Potrzeby Polski w obszarze inwestycji, które będą służyły modernizacji systemu energetycznego oraz poprawie efektywności energetycznej są ogromne. Z tego względu istotne jest skuteczne i sprawne wykorzystanie środków z Funduszu Modernizacyjnego, który w perspektywie do roku 2030 będzie stanowił jeden znajwiększych instrumentów finansowych.

Niezmiernie ważne jest, by środki Funduszu były wykorzystywane we wszystkich obszarach i dla szerokiej gamy przedsięwzięć, które będą przyczyniały się do transformacji energetycznej Polski. Uruchomienie przez Narodowy Fundusz naboru środków dla Programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” jest tego doskonałym przykładem – podsumowuje uruchomiony nabór, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Potrzeby Polski w obszarze inwestycji, które będą służyły modernizacji systemu energetycznego oraz poprawie efektywności energetycznej są ogromne

Prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski podkreśla jak istotne jest wspieranie inwestycji termomodernizacyjnych.

– Skala potrzeb w obszarze efektywności energetycznej budynków w Polsce wymaga, by tradycyjne wsparcie dotacyjne uzupełnić o inne instrumenty finansowe.

Służy temu pilotażowy system wsparcia inwestycji w termomodernizację budynków w modelu przedsiębiorstw usług energetycznych (ESCO) opartych na gwarancji oszczędności energii ‒ dodaje.

Czytaj także: Fotowoltaika tylko z pompą ciepła?

Inne artykuły od Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

  • NFOŚiGW zawiesił nabory w wniosków w Programie Mój elektryk w ścieżce leasingowej
  • „Sołtys – Ambasador Programu Czyste Powietrze” czyli eko przyspieszenie
  • Ogromne zainteresowanie inwestorów budową spalarni odpadów komunalnych

Inne artykuły od Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

  • Małgorzata Szafoni z nominacją na zastępczynię prezes NFOŚiGW
  • Nowa prezes NFOŚiGW: Dorota Zawadzka-Stępniak
  • Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wiceministrem klimatu i środowiska

Kryteria techniczne skorzystania z dofinansowania

Wsparciem w ramach programu objęte są prace modernizacyjne budynków mieszkalnych wielorodzinnych, umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30% w stosunku do stanu istniejącego (przed modernizacją), przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 85 kWh/(m2*rok).

W programie wyróżnione zostały  3 standardy usprawnień:

usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych,

optymalny zakres modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45%

oraz wysoki standard modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60%.

Pomoc Doradcy Energetycznego

Na każdym etapie przygotowania fiszki i wniosku wnioskodawca będzie miał możliwość skorzystania ze wsparcia Doradcy Energetycznego, którego rolę w ramach I naboru pełnić będzie Krajowa Agencja Poszanowanie Energii S.A. (KAPE).

Pytania dotyczące wsparcia ze strony Doradcy Energetycznego należy kierować na adres mailowy: doradcaepc@kape.gov.pl

– KAPE posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w kompleksowym doradztwie w całym procesie budowlanym dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, mieszkańców, jak i w samej realizacji inwestycji w głęboką termomodernizację budynków oraz wykonywaniu audytów energetycznych budynków.

Chcemy je wykorzystać wspierając właścicieli budynków w identyfikacji projektów i rozmowach z przedsiębiorstwem ESCO – zapewnia wiceprezes zarządu KAPE S.A. Mariola Zmudzińska.

Warto dodać, że pilotażowy program jest realizowany we współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), którego rola ma polegać na  umożliwieniu pozyskania przez przedsiębiorstwo ESCO finansowania w formie wykupu wierzytelności lub w innej, alternatywnej formie.

Umowę EPC  jednostka planująca termomodernizację zawiera z Przedsiębiorstwem ESCO, które dostarcza środków poprawy efektywności energetycznej wraz z ich finansowaniem na etapie realizacji inwestycji

Realizując program wsparcia inwestycji w modelu ESCO Narodowy Fundusz wykorzysta doświadczenia z realizowanego od 2019 r. projektu FinEERGo-Dom, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020, którego celem jest wspieranie innowacji w Unii Europejskiej. Projekt FinEERGo-Dom, w którym poza polskimi ekspertami udział biorą także reprezentanci Austrii, Łotwy, Bułgarii, Rumunii i Słowacji, zakłada wdrożenie w tych państwach modelu finansowania  efektywności energetycznej w oparciu o formułę EPC.

Umowa o poprawę efektywności energetycznej (ang. Energy Performance Contract – EPC)  stanowi nowoczesny sposób finansowania inwestycji wpływających na zmniejszone zużycie energii w budynkach. Umowę EPC  jednostka planująca termomodernizację zawiera z Przedsiębiorstwem ESCO, które dostarcza środków poprawy efektywności energetycznej wraz z ich finansowaniem na etapie realizacji inwestycji, biorąc przy tym na siebie większość ryzyka finansowego.

ESCO jest również zaangażowane w  utrzymanie i zarządzanie energią w budynkach w okresie spłaty, a jego wynagrodzenie jest uzależnione od osiągnięcia gwarantowanych oszczędności.


Składanie fiszek i wniosków do programu będzie się odbywać za pomocą generatora wniosków o dofinansowanie ze środków krajowych.

Szczegóły dotyczące programu oraz naboru można znaleźć tutaj.

Kontakt w sprawie programu jest możliwy pod adresem: EPC@nfosigw.gov.pl

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tagi
Anna MoskwaDofinansowanie / Dotacje / GrantyEPC / Energy Performance ContractESCO / Energy Service CompanyESG / Environmental, Social and corporate GovernanceFundusz ModernizacyjnyMaciej ChorowskiMariola ZmudzińskaSamorządytermomodernizacjaWspólnoty mieszkaniowe
Autor mb | aleBank.pl

Zobacz także

Kacper Dworniczak. Źródło: VeloBank
VeloTalent: Kacper Dworniczak wydał solowy album dzięki wsparciu VeloBanku
„Barometr Flotowy 2025” Arval Mobility Observatory
Polski rynek flotowy przyspiesza, ale bez elektromobilności
Finał III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania”. Źródło: UEP
Finał III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania” – zwycięzcy
ZOBACZ WSZYSTKIE Z TEJ KATEGORII
logo Bank
  • O nas
  • Reklama
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Newsletter
logo Bank Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter Ikona youtube
logo Miesięcznika Bank Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
© Copyright 2025 Centrum Procesów Bankowych i Informacji
  • Polityka prywatności
  • Pliki cookie
  • Bankiwpolsce.pl
Strona korzysta z plików cookie
Na stronie stosujemy pliki cookie w celu zapewnienie prawidłowego działania, ułatwienia korzystania, a także w celach statystycznych i marketingowych. Wybierając „Zaakceptuj wszystkie” wyrażasz zgodę na stosowanie wszystkich plików cookie. Jeśli chcesz wyrazić zgodę na stosowanie tylko niektórych plików cookie, wybierz „Ustawienia”, skonfiguruj preferencje i wybierz przycisk „Zapisz”. Pamiętaj, że możesz zmienić swoje ustawienia w każdym czasie klikając przycisk „Pliki cookie” w stopce portalu. Szczegółowe informacje o sposobie, w jaki  używamy plików cookie oraz przetwarzamy Twoje dane, a także o przysługujących Ci prawach, odnajdziesz w Polityce prywatności.

Niezbędne: Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania strony internetowej, zapewniające podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony umożliwiające, m.in. wykorzystywanie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie internetowej, czy tez dostęp do jej obszarów wymagających uwierzytelnienia.

Funkcjonalne: Pliki cookie, które pomagają w realizacji pewnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości strony internetowej na platformach mediów społecznościowych, zbieranie opinii i innych funkcji podmiotów trzecich.

Analityczne: Pliki cookie wspomagające zebranie anonimowych danych statystycznych i analitycznych związanych z aktywnością użytkowników na stronie internetowej. Pomagają nam analizować liczbowe aspekty ruchu użytkowników na stronie internetowej oraz służą do zrozumienia, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają uzyskać informacje na temat liczby odwiedzających, współczynnika odrzuceń, źródła ruchu itp.

Marketingowe: Pliki cookie stosowane do analizowania aktywności użytkowników, wyświetlania odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej efektywne dla wydawców
i reklamodawców strony trzeciej.
Niezbędne Zawsze aktywne
Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania strony internetowej, zapewniające podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony umożliwiające, m.in. wykorzystywanie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie internetowej, czy tez dostęp do jej obszarów wymagających uwierzytelnienia.
Funkcjonalne
Pliki cookie, które pomagają w realizacji pewnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości strony internetowej na platformach mediów społecznościowych, zbieranie opinii i innych funkcji podmiotów trzecich.
Analityczne
Pliki cookie wspomagające zebranie anonimowych danych statystycznych i analitycznych związanych z aktywnością użytkowników na stronie internetowej. Pomagają nam analizować liczbowe aspekty ruchu użytkowników na stronie internetowej oraz służą do zrozumienia, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają uzyskać informacje na temat liczby odwiedzających, współczynnika odrzuceń, źródła ruchu itp. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketingowe
Pliki cookie stosowane do analizowania aktywności użytkowników, wyświetlania odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej efektywne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Ustawienia
{title} {title} {title}