Moody’s: wyrok TSUE ws. mechanizmu praworządności negatywny dla profilu kredytowego Polski i Węgier
„16 lutego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości, co otwiera drogę Komisji Europejskiej do zawieszenia wypłat z unijnego budżetu dla obu krajów. Choć napięcia między Rosją i Ukrainą, planowane na 4 kwietnia wybory na Węgrzech oraz ostatnie propozycje reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce stanowią czynniki niepewności co do ogłoszenia jakichkolwiek działań przez UE, spodziewamy się, że KE ostatecznie zaproponuje przynajmniej częściowe zawieszenie wypłat funduszy budżetowych UE dla obu krajów” – napisano w raporcie Moody’s.
Takie działanie byłoby negatywne dla profilu kredytowego Polski i Węgier i sygnalizowałoby dalsze pogorszenie relacji z UE, chociaż w krótkim terminie efekty byłyby ograniczone.
– dodano.
Środki UE mogą podbijać tempo wzrostu PKB w Polsce o 0,3-0,5 pkt. proc. w latach 2022-25
Jak zauważa agencja ratingowa, znaczące ograniczenie napływu funduszy UE mogłoby wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. Moody’s szacuje, że środki UE mogą podbijać tempo wzrostu PKB w Polsce o 0,3-0,5 pkt. proc. w latach 2022-25.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w lutym skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości służący ochronie budżetu UE w przypadku naruszeń praworządności w państwach członkowskich.
TSUE oddalił skargę Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości
Zarówno Węgry, jak i Polska wniosły do Trybunału skargę, domagając się stwierdzenia nieważności tego rozporządzenia. Oba kraje wykazywały, że w traktatach unijnych nie ma właściwej podstawy prawnej do jego przyjęcia, że UE przekracza przyznane kompetencje oraz narusza zasady pewności prawa.
W ub. piątek agencja Fitch rozpoczęła rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje w pierwszej połowie tego roku, potwierdzając wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.
1 kwietnia ocenie kredytowej Polski przyjrzy się S&P Global Ratings, a 29 kwietnia Moody’s.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.