MONREP – nowe spojrzenie na finanse Banków
Cele jakie powinny zostać osiągnięte w wyniku wdrożenia pakietu MONREP można ująć jako „Nowoczesność i spójność” w następujących wymiarach:
Od ponad 20 lat Sygnity wspiera sektor bankowy w zakresie automatyzacji procesów raportowania obligatoryjnego i zarządczego. System – SPID, który od wielu lat cieszy się popularnością na rynku, już dzisiaj dostosowany jest do wymagań nowej sprawozdawczości MONREP.
Wdrożenie nowej sprawozdawczość MONREP z punktu widzenia technologicznego (XBRL) nie powinno stanowić większego problemu – wydaje się, że z uwagi na inne obszary sprawozdawcze funkcjonujące już w oparciu o standard XBRL, zarówno banki jak i dostawcy zewnętrzni posiadają odpowiednią bazę narzędziowo-aplikacyjną.
Wyzwaniem dzisiaj staje się zakres merytoryczny nowej sprawozdawczości finansowej, a w szczególności stany bilansowe, korekty, sekurytyzacja, stopy procentowe, statystyka dilerska, liczba rachunków oraz statystyka strukturalna. Z jednej strony konieczna jest automatyzacja procesu przygotowania danych sprawozdawczych (m.in. Rekomendacja D), z drugiej zaś bardzo precyzyjna interpretacja poszczególnych pozycji sprawozdawczych. W takim przypadku zawsze pojawiają się pytania związane z wyborem sposobu implementacji zmian: budować własne rozwiązanie czy związać się z dostawcą zewnętrznym. W zależności od odpowiedzi mogą pojawić się dalsze wątpliwości np. kto powinien nas wspierać w procesie transformacji, jaki zakres wsparcia potrzebujemy a zatem komu zaufać?
Warto zaufać sprawdzonym partnerom, którzy nie tylko będą w stanie technologicznie wesprzeć proces raportowania MONREP, ale będą również stanowili wsparcie merytoryczne (analityczne) dla osób zajmujących się przygotowaniem sprawozdań. Od lat takim właśnie partnerem dla rynku bankowego jest spółka Sygnity, która oprócz platformy SPID (System Przetwarzania i Interpretacji Danych) świadczy usługi konsultacyjne w zakresie sprawozdawczości finansowej w obszarach:
Z doświadczenia wiemy, że obecnie większość analityków, pracujących w poszczególnych departamentach banku, zajmuje się obsługą procesu sprawozdawczego zamiast analizą danych i pracami rozwojowymi. Innymi słowy, zamiast skoncentrować się na rozwoju biznesu organizacja koncentruje się na wykonaniu zadań operacyjnych. Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie rozwiązanie Sygnity – SPID z modułami BASEL 3 oraz AKG (Analityczna Księga Główna). Innowacyjność systemu sprawdza się do prostej zasady- jeden:
- jeden proces
- jedna platforma – wszystkie sprawozdania
- jedno źródło prawdy
- jedno rozwiązanie dla wielu departamentów
- jedna duża zmiana – analiza danych zamiast obsługi procesu.
Architektura systemu SPID wpisuje się w proces uproszczenia zadań stawianych przed działami IT. Daje departamentom merytorycznym większe możliwości zarządzania procesem, pozwala odpersonalizować większą część procesu sprawozdawczego, dostarcza kompletnego audytu dokonanych zmian. Dużą zaletą rozwiązania jest jego elastyczność- większość zmian może być wykonana w procesie parametryzacji systemu.
Jednym z najważniejszych elementów rozwiązania są silniki analityczne wbudowane w system SPID. Dają one możliwość ujednolicenia procesu przygotowania danych wynikowych na podstawie surowych danych źródłowych. Dodatkowa opcja symulacyjnego przeliczenia danych, zgodnie z dowolnie zdefiniowanym scenariuszem, daje ogromne możliwości analizy danych- analiza wpływu, planowanych zmian regulacyjnych, stress testów etc.
Klienci systemu SPID, stworzonego przez Sygnity, nie muszą obawiać się transformacji do nowej sprawozdawczości MONREP, ponieważ otrzymają wsparcie zarówno technologiczne jak i merytoryczne.
Czekając na pierwsze sprawozdanie MONREP (lipiec 2017 na danych za czerwiec 2017) warto zastanowić się nad wdrożeniem systemu, który pozwoli na pełną automatyzację procesu sprawozdawczego, a nie tylko zapewni obsługę formatu XBRL.
Więcej o ofercie Sygnity na www.sygnity.pl
Tomasz Kokot
Sygnity S.A.