Mój Prąd: ponad 870 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na kolejne edycje programu

Mój Prąd: ponad 870 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na kolejne edycje programu
Fot. stock.adobe.com/mintra
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzięki środkom pozyskanym z unijnego instrumentu REACT EU zapewnione zostało finansowanie 3. i 4. edycji programu "Mój Prąd".

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało umowę dotyczącą ponad 870 mln zł dofinansowania ze środków unijnych dla projektu grantowego „Program priorytetowy 'Mój Prąd’ na lata 2021-2023 – REACT EU”, podał resort.

„Jesteśmy w Polsce świadkami dynamicznego rozwoju energetyki prosumenckiej. Zależy nam na utrzymaniu tego trendu, dlatego przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które weszły w życie 1 kwietnia. Dotychczasowy system opustów został zastąpiony innowacyjnymi rozwiązaniami dla nowych prosumentów (net-billing), dzięki którym otrzymali oni m.in. możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej po cenie rynkowej. Rozwiązania te są spójne z wymogami stawianymi przez prawo UE” – skomentował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, cytowany w komunikacie.

System prosumencki poszerzony o kolejny podmioty

System prosumencki został także poszerzony o kolejny podmioty – prosumenta zbiorowego, natomiast od lipca 2024 r. o prosumenta wirtualnego. Umożliwi to rozwój prosumentów w miastach.

„Kontynuacja programu 'Mój Prąd’ wpisuje się w kierunek wspierania przez ministra klimatu i środowiska rozwoju prosumentów w Polsce. Cieszymy się, że w tym celu pozyskaliśmy środki z funduszy unijnych. Przemyślany i zrównoważony rozwój energetyki prosumenckiej jest elementem budowania niezależności energetycznej naszego kraju, a bazowanie na lokalnych dostępnych surowcach w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej nabiera szczególnego znaczenia” – dodał wiceminister.

Beneficjentem projektu jest NFOŚiGW

Beneficjentem projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udziela grantów osobom fizycznym na instalacje fotowoltaiczne, produkujące energię elektryczną na potrzeby własne domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła, system zarządzania energią). Zainteresowane osoby nadal mają możliwość aplikowania o granty w ramach 4. edycji programu.

Czytaj także: NFOŚiGW rozpoczął nabór wniosków do programu Mój Prąd 4.0 >>>

Dofinansowanie pochodzi z ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Instrumentu REACT-EU (działanie 11.1).

Źródło: ISBnews