Mocne spadki na giełdach, WIG20 najniżej od stycznia 2017 r. Rosną obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa

Mocne spadki na giełdach, WIG20 najniżej od stycznia 2017 r. Rosną obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa
Fot. stock.adobe.com/rzoze19
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy spadają po ponad 3 proc. w połowie poniedziałkowych notowań. Na rynku rosną obawy związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mocno tracą notowania Rainbow Tours oraz Enter Air.
Inwestorzy wyprzedają akcje i poszukują "bezpiecznych przystani" #giełda #koronawirus #Włochy

WIG20 traci 3,8 proc. do 2.008 pkt., WIG zniżkuje 3,6 proc. do 55.308 pkt., mWIG40 idzie w dół o 3,3 proc. do 3.924 pkt., a sWIG80 spada 3,4 proc. do 12.608 pkt.

Po godz. 12 WIG20 tracił nawet nieco ponad 4 proc. Jest to największy dzienny spadek od 24 czerwca 2016 r., kiedy to indeks stracił na koniec dnia 4,5 proc.

W świetle rosnących obaw inwestorów związanych z pojawieniem się nowych ognisk zachorowań koronawirusa, w tym we Włoszech, WIG20 zbliża się do poziomu 2 tys. punktów i znajduje się najniżej od stycznia 2017 r.

Czytaj także: Giełdy krwawią zarażone koronawirusem Covid-19 >>>

W ocenie kierownika zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas, Michała Krajczewskiego, o ile sytuacja w Chinach wydaje się stabilizować, o tyle ostatnie doniesienia mediów w sprawie nowych ognisk wirusa mogą zwiększać obawy inwestorów.

W połowie poniedziałkowych notowań obroty na GPW wynoszą 406 mln zł, z czego 309 mln zł przypada na spółki z WIG20.

W tym czasie na światowych rynkach niemiecki DAX spada o 3,7 proc., a futures na S&P500 zniżkują o 2,7 proc.

W WIG20 w dół idą wszystkie spółki, przy czym najmocniej spadają KGHM – o 6,2 proc., LPP – o 5,2 proc. oraz Lotos – o 5 proc.

Akcje spółek energetycznych – PGE i Tauronu – odnotowują historyczne minima. Akcje PKO BP są najniżej od kwietnia 2017 roku, PKN Orlen – od października 2016 roku, PGNiG – od stycznia 2011 roku, a JSW – od czerwca 2016 roku.

W obawie o rozprzestrzenianie się koronawirusa w dół po blisko 9 proc. idą notowania operatora wycieczek Rainbow Tours oraz czarterowa linia lotnicza Enter Air. O około 15 proc. rośnie kurs Mercatora – producenta rękawic medycznych i dystrybutora materiałów medycznych jednorazowego użytku.

Czytaj także: Koronawirus zrywa łańcuchy dostaw w strefie euro >>>

Również w indeksie średnich spółek wszystkie komponenty notują spadki. Najwięcej traci kurs Ten Square Games – o 7,5 proc., oraz Ciech – o 7,3 proc.

Kursy Bogdanki, Enei oraz PKP Cargo wyznaczają nowe minima.

W indeksie małych spółek widocznie w górę idzie tylko kurs Newag – rośnie o 4,6 proc. Analityk Erste Group Michał Pilch podniósł rekomendację dla spółki do „kupuj” z „akumuluj”, wyceniając akcję spółki na 31,2 zł.

Z kolei najmocniej spadają notowania EkoExportu – o 11 proc., a kurs Trakcji zniżkując o 10,3 proc. znalazł się na nowym minimum. 

Inwestorzy uciekają przed wirusem do bezpiecznych przystani

Futures na indeksy giełdowe w USA zniżkują ok. 2,5 proc., a europejskie giełdy notują najmocniejsze od czerwca 2016 r. spadki na fali obaw o szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa z Chin na inne kraje. Rentowności 10-letnich Treasuries zbliżają się do historycznych minimów, ropa traci 4 proc.

Rynki szczególnie niepokoją szybo rosnące liczby przypadków wirusa w dużych gospodarkach: Korei Południowej i we Włoszech. Szybko przybywa również liczba chorych i zmarłych w Iranie

Nowe ogniska wirusa wzmacniają obawy o jego skutki dla gospodarki w dłuższym terminie.

Stoxx 600 Europe spada w poniedziałek o 3,3 proc. Takich zniżek nie notowano od głosowania ws. Brexitu w czerwcu 2016 r. Najmocniejsze spadki w Europie notuje włoski FTSE MIB, który traci niemal 5 proc.

Kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkują po ok. 2,5 proc.

Indeks MSCI EM wyznacza w poniedziałek nowe 4-miesięczne minima.

Mocno tracą akcje spółek sektora turystycznego

W Europie mocno tracą akcje spółek sektora turystycznego, w szczególności linie lotnicze. Mocno w dół idą także firmy paliwowe, a także producenci dóbr luksusowych, producenci surowców, samochodów i półprzewodników.

Inwestorzy rzucili się do zakupów aktywów uważanych za bezpieczne przystanie.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 9 pb. do 1,39 proc., czyli najniższego poziomu od 2016 r., powiększając tegoroczne zniżki do ponad 50 pb. Historyczne minimum wskaźnika to 1,32 proc., zanotowane w połowie 2016 r.

Rekordowe minima dochodowości wyznaczają natomiast 30-letnie papiery rządu USA, które w trakcie sesji dotknęły 1,83 proc. Ok. godz. 14.00 papiery te kwotowane są 1 pb wyżej.

Krzywa amerykańskiego długu w segmencie 3M-10Y jest najniższej nachylona od pół roku i wynosi -16 pb (dzienny spadek o 8 pb). Spread UST 2y10Y spada o 1 pb do 10 pb.

Po raz pierwszy od października 2019 r. cała krzywa długu Niemiec zeszła poniżej zera. Dochodowość 10-letnich bundów spada o 5 pb do -0,48 proc.

Wartość dłużnych papierów wartościowych o ujemnej rentowności prawdopodobnie ponownie przekroczy w poniedziałek 14 mld USD, po raz pierwszy od października ub. roku.

Frank szwajcarski jest najmocniejszy względem euro od 4 lat

Frank szwajcarski jest najmocniejszy względem euro od 4 lat – CHF/EUR kwotowany jest tuż poniżej 0,943.

Względem głównych walut umacnia się dolar – indeks DXY rośnie o 0,3 proc. do 99,58 proc.

Czytaj także: Koronawirus “zaraża” polską i światową gospodarkę. Ucierpią też frankowicze >>>

EUR/USD spada o 0,2 proc. do 1,082, GBP/USD zniżkuje 0,5 proc. do 1,29. Wśród walut z koszyka G10 dolar traci tylko wobec jena, który zyskuje 0,25 proc. – USD/JPY spada do 111,3.

Mocno zniżkują wyceny surowców – baryłki WTI i Brent w dostawach na kwiecień tanieją o 4 proc. do ok. 51 i 56 USD,

Złoto najdroższe od 7 lat

Najdroższe od 7 lat jest złoto – uncja kruszcu drożeje ponad 2 proc. do 1.684 USD, powiększając zwyżki od początku roku do niemal 11 proc.

Problemy wywołane przez koronawirusa skłaniają rynki do myślenia o wsparciu ze strony banków centralnych.

Wycena kontraktów terminowych na stopę Fed wskazuje na oczekiwanie obniżki stopy procentowej w USA do początku 2021 r. o ponad 50 pb.

Jedną obniżkę o 25 pb w listopadzie rynki wyceniają także w Wlk. Brytanii vs. brak zmian wg wycen z poprzedniego tygodnia.

Czytaj także: Przez koronawirusa PKB świata będzie niższe o 0,1 pkt. proc., ale może być gorzej >>>

Chiński bank centralny zadeklarował w poniedziałek, że będzie elastyczny w swych działaniach i rozważa dodatkowe wsparcie dla gospodarki dotkniętej skutkami wirusa.

Kluczowa miara oczekiwań inflacyjnych w strefie euro (swap inflacyjny 5Y5Y) spada w poniedziałek do 1,176 proc., najniżej od października 2019 r., kiedy to wskaźnik zanotował historyczny dołek 1,115 proc.

Indeks giełdy w Korei Południowej spadł w poniedziałek aż o 3,9 proc. Giełda w Tokio była nieczynna.

Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zaniepokojenie sytuacją we Włoszech związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. We wtorek do Włoch ma udać się misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie

Liczba zarażonych we włoskiej Lombardii wzrosła do 219, a liczba ofiar śmiertelnych do 5. Na liście całkowicie zamkniętych miasteczek i osad w rejonie między Lodi w Lombardii i Padwą w Wenecji Euganejskiej na północy mieszka ponad 50 tys. osób.

W Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemoncie i Emilia-Romanii, gdzie szerzy się koronawirus, lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i uniwersytetów.

W Lombardii odwołano wszystkie imprezy kulturalne, a dyrekcja mediolańskiego teatru La Scala anulowała wszystkie najbliższe spektakle. W Wenecji postanowiono o zakończeniu karnawału – o dwa dni wcześniej.

W Korei Południowej oficjalne stwierdzono niemal 800 przypadków choroby.

W Chinach Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i o 150 zgonach – daje to bilans ofiar śmiertelnych: 2.592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń: 77.150 przypadków.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w Bahrajnie i Kuwejcie. W Bahrajnie wykryto jeden przypadek, a w Kuwejcie – trzy. Są to pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w krajach Zatoki Perskiej.

Wobec wzrostu zachorowań we Włoszech, również Francję zaczęła opanowywać psychoza epidemii koronawirusa. Epidemii nie wykluczył nowy francuski minister zdrowia Olivier Veran. Radia i telewizje bez przerwy aktualizują dane o postępach COVID-19 na świecie.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ponad 25 krajów i terytoriów na całym świecie.

Szefowie finansów i bankierzy centralni z 20 największych gospodarek na świecie, który spotkali się w weekend w Rijadzie, ostrzegli, że wirus stanowi ryzyko dla globalnego wzrostu gospodarczego.

Źródło: PAP BIZNES