Mniejsze wpływy budżetowe z VAT w styczniu?

Mniejsze wpływy budżetowe z VAT w styczniu?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wpływy budżetowe z podatku od towarów i usług (VAT) spadły o 17% r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu br., wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Informatorzy DGP twierdzą, że styczeń przyniósł budżetowi więcej z podatków dochodowych, a kasa państwa zamknęła miesiąc nadwyżką.

#DGP: wpływy budżetowe z podatku od towarów i usług spadły o 17% r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu #VAT #podatki #budżet @DGPrawna

„Nasi informatorzy z MF twierdzą, że spadek VAT w styczniu nie zaskoczył ich. Zapewniają, że luty powinien znów pokazać wzrosty wpływów z tego podatku. Z szacunków DGP wynika, że do kasy państwa w pierwszym miesiącu tego roku wpłynęło ok. 18,2 mld zł z VAT wobec 21,9 mld zł rok wcześniej. Ale chociaż spadek jest 17-procentowy, to wciąż wpływy podatkowe za styczeń są wyższe od tych notowanych dwa lata wcześniej. Skarbówka założyła, że w całym roku z VAT zbierze 166 mld zł, a w sumie z danin – ponad 331 mld zł” – czytamy w „DGP”.

Efekt dużego odbicia inwestycji 

Rozmówca gazety z resortu finansów wyjaśnił, że spadek to głównie efekt dużego odbicia inwestycji w IV kw. 2017 r. i tego, że w styczniu ubiegłego roku mieliśmy duże wpływy z VAT, bo wcześniej zostały zrealizowane zwroty tego podatku.

„Informatorzy DGP twierdzą, że styczeń przyniósł budżetowi więcej z podatków dochodowych, a kasa państwa zamknęła miesiąc nadwyżką. Szczegółowe dane o wykonaniu budżetu MF poda w środę” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews