Mniej Polaków rozważa emigrację zarobkową do Niemiec

Mniej Polaków rozważa emigrację zarobkową do Niemiec
Fot. stock.adobe.com/weyo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odsetek Polaków rozważających wyjazd do pracy do Niemiec - najpopularniejszego kierunku emigracji zarobkowej - spadł o 9 pkt proc. do 23,3% wobec poprzedniego badania, wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków IX" publikowanego przez Work Service. Drugie miejsce zajęła Norwegia (15,6%), zaś trzecie miejsce wśród najczęściej wybieranych przez Polaków krajów do emigracji należy do Szwecji- 14,7%.

Odsetek Polaków rozważających wyjazd do pracy do Niemiec - najpopularniejszego kierunku emigracji zarobkowej - spadł o 9 pkt proc. do 23,3% #Niemcy #emigracja #WorkService @Workservicepl

„Atrakcyjność kierunków skandynawskich to skutek panującej niepewności wokół zatrudnienia emigrantów w Wielkiej Brytanii, która w wyniku obaw przed Brexitem spadła na 5. pozycję naszego zestawienia. Jest to wynik najniższy od 2014 roku. Z kolei Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31% Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii” – powiedział wiceprezes Work Service Tomasz Ślęzak, cytowany w komunikacie.

Holandia spada w rankingu destynacji emigracji zarobkowej

Raport wykazał również, że z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia jako kraj emigracji zarobkowej, co wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego. Odsetek ankietowanych rozważających emigrację na Wyspy Brytyjskie spadł do 3% wobec 19% ankietowanych rok temu.

Badanie zrealizowano na próbie N=593 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych w dniach 19-23 listopada 2018 roku. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

Źródło: ISBnews