Młodzi w biznesie i finansach – Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
Czym zajmuje się Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz jakie projekty prowadzicie w ramach działalności?
Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej zajmuje się szerzeniem przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, poprzez wydarzenia związane z tematyką zakładania własnej działalności gospodarczej czy wewnętrzne szkolenia. Nasze działania są skierowane głównie do studentów, ale także do osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z własnym biznesem.
Na ten moment realizujemy trzy główne projekty. Są to Future Entrepreneurs – projekt, który ma na celu zainspirowanie młodych osób do założenia własnego przedsiębiorstwa, a także pokazania im, że pomimo młodego wieku można skutecznie funkcjonować w ramach własnej działalności gospodarczej, planowana data to połowa kwietnia 2018 r.
Przechodząc dalej – Kobieta na Szpilkach, to projekt skierowany głównie do kobiet, ale i nie tylko. Organizowany przez zespół, który w większości się składa się z kobiet. Ma on na celu ukazanie przedsiębiorczych kobiet, które nie bały się podjąć wyzwania założenia własnej działalności. Na prelekcje są także zapraszane kobiety z różnych dziedzin, po to aby zainspirować inne osoby do sięgania po swoje upragnione cele. Wydarzenia możemy się spodziewać w maju 2018 r.
Ostatnim jest Youth Forum Leaders, projekt przeznaczony dla mniejszej liczby uczestników, którzy są nakierowani na rozwój swoich umiejętności liderskich. W ciągu trzech dni odbywają się warsztaty dotyczące zakładania przedsiębiorstwa, wiedzy o finansach oraz zarządzania ludźmi. Mamy zamiar przekazać ogrom wiedzy z tego zakresu przyszłym przywódcom. Youth Forum Leaders odbędzie się w czerwcu.
Poza tym, przy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach organizujemy wolontariat podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Grupa około 70 wolontariuszy pomaga podczas tego corocznego spotkania biznesowego sektora MŚP.
Czy młodzi Polacy są przedsiębiorczy?
Młodzi Polacy są niewątpliwie przedsiębiorczy i widzę to na przykładzie organizacji w której jestem. Znaczna większość członków poza studiowaniem pracuje bądź angażuje się w innych miejscach. Chodzą na szkolenia i starają się realizować w jak największej liczbie przedsięwzięć. Spod skrzydeł Forum Młodych wyszło kilku przedsiębiorców, a są to m.in. dwaj byli przewodniczący organizacji Janusz Dramski oraz Tomasz Zjawiony.
Poza tym teraz młodzi Polacy znają języki, uczą się na zagranicznych uczelniach, a to wszystko przekłada się na to, że mają ambicje to przenoszenia własnych przedsiębiorstw na rynki zagraniczne i nie boją się tego robić. Mentalność się zmienia na lepsze i widać to szczególnie po młodych przedsiębiorcach, którzy nie boją się wyzwań i są niezwykle pozytywie nastawieni do otaczającej ich rzeczywistości.
W jaki sposób można zachęcić młode Pokolenie do zakładania firm oraz poszerzenia edukacji finansowej?
Myślę, że młodych Polaków nie trzeba szczególnie zachęcać do zakładania własnego przedsiębiorstwa. Jednak problemem wydaje się brak edukacji w tym zakresie. Jeżeli zaczniemy o tym mówić i pokazywać przykłady, sami zaczną tego próbować. Same organizacje non-profit oraz pojedyncze wydarzenia nie wystarczą do szerzenia ducha przedsiębiorczości. W tym aspekcie należałoby zacząć już w szkołach, gdzie przedmiot taki jak Przedsiębiorczość powinien być faktycznie o tym jak zakładać własne przedsiębiorstwo i zapraszać praktyków. Niestety z własnego i także doświadczenia moich znajomych wiem, że wygląda to zupełnie inaczej.
W interesie Państwa, jest dbanie o wysoki poziom świadomości Polaków w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Wywiad jest częścią cyklu projektu „Młodzi w biznesie i finansach” – rozmów z przedstawicielami organizacji oraz instytucji wspierających przedsiębiorczość oraz edukację finansową wśród młodych ludzi.
Magdalena Bryś