Ministerstwo Klimatu i Środowiska: będzie propozycja ws. instalacji OZE w ramach budynków wielolokalowych?
„(…) w obliczu planowanego dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym energetyki prosumenckiej, na poziomie międzyresortowym analizowana jest propozycja zmian legislacyjnych w zakresie systemu prosumenckiego, której autorem jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Zakłada ona daleko idącą modyfikację i poszerzenie dotychczasowego modelu prosumenckiego, a także wprowadzenie zmian w obowiązujących regulacjach, wobec których zidentyfikowane zostały wątpliwości interpretacyjne przez uczestników rynku.
Przedstawione rozwiązania mają umożliwić przede wszystkim korzystanie z energetyki prosumenckiej grupom odbiorców energii nie mającym dotychczas takiej możliwości” ‒ napisał resort klimatu.
Czytaj także: Polityka energetyczna Polski do 2040 roku: rząd przyjął uchwałę, co zakłada?
OZE w ramach budynków wielolokalowych
„W szczególności rozważane jest wprowadzenie wariantu dedykowanego budowie i eksploatacji instalacji OZE w ramach budynków wielolokalowych oraz wariantu opierającego się na koncepcji przypisania określonej części produkcji z oddalonej instalacji OZE do danego punktu poboru energii.
Rozważane jest wprowadzenie wariantu dedykowanego budowie i eksploatacji instalacji OZE w ramach budynków wielolokalowych
Tym samym, ostatni model będzie mógł jednocześnie stanowić rozwiązanie dla osób wskazanych w pierwszym punkcie (…) interpelacji” ‒ dodano.
Modyfikacja modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów
Drugim najważniejszym komponentem projektu jest modyfikacja dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów, która ma pozwolić na wyeliminowanie mankamentów zdiagnozowanych w jego funkcjonowaniu.
Projekt zostanie przekazany do dalszego etapu procesu legislacyjnego po wypracowaniu przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jego ostatecznej wersji.
Czytaj także: Banki przekonały się do projektów OZE
Program Mój Prąd 2021
W ubiegłym roku rząd zadeklarował kontynuację programu prosumenckiego „Mój Prąd” w 2021 roku. Jak informowano, jego nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów.
Program „Mój Prąd” stanowi instrument przeznaczony wsparciu rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV).
Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
Mogą oni uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5 tys. zł na instalację.
Czytaj także: Ministerstwo Klimatu i Środowiska: ponad 75% Polaków jest skłonnych płacić więcej za „czystą” energię