Ministerstwo Finansów podnosi prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4 proc.

Ministerstwo Finansów podnosi prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4 proc.
Fot. stock.adobe.com/Robert Kneschke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Aktualizacji planu konwergencji (APK), którą rząd zajmie się po Wielkanocy, została podniesiona m.in. prognoza wzrostu PKB na ten rok do 4% z 3,8%, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

#TeresaCzerwińska: w aktualizacji planu konwergencji podnieśliśmy naszą prognozę wzrostu #PKB do 4% z 3,8% zapisaną w budżecie na ten rok @MF_GOV_PL

„Do 30 kwietnia mamy obowiązek przekazać Aktualizację do Komisji Europejskiej, więc bardzo intensywnie nad nią pracujemy i zakładam, że do konsultacji przekażemy ją w bieżącym tygodniu, pewnie jutro i Rada Ministrów się zajmie tym planem po świętach” – powiedziała Czerwińska podczas spotkania z dziennikarzami.

„W aktualizacji planu konwergencji podnieśliśmy naszą prognozę wzrostu PKB do 4% z 3,8% zapisaną w budżecie na ten rok” – dodała.

Czytaj także: Polska liderem gospodarczym w Europie. Jak osiągnęliśmy wysokie PKB?

Deficyt budżetowy na razie nie będzie weryfikowany

Minister podkreśliła, że obecny deficyt budżetowy zakładany na poziomie 1,7% na 2019 na razie nie będzie weryfikowany.

„Nie będziemy go weryfikować ze względów na oczekiwane o ok. 9 mld zł wyższe wykonania dochodów podatkowych, plus naturalne oszczędności. Na razie do APK nie zweryfikowaliśmy tego szacunku” – powiedziała Czerwińska.

Jej zdaniem, obecne proponowane zmiany muszą zmieścić się m.in. w regule wydatkowej.

„Te wszystkie kroki i kolejne etapy muszą się mieścić we wszystkich regułach, gdyż jest to gwarancja stabilności finansów publicznych. Jesteśmy w stanie realizować te propozycje zgodnie z regułami, bez przekroczenie deficytu 3% PKB” – powiedziała minister.

Czytaj także: Wzrost PKB w 2019 r. na poziomie 4,1 proc., a co z inflacją? Prognoza centralna NBP >>>

Według niej, być może pojawią się propozycje po stronie dochodowej budżetu.

„Być może zostanie zaproponowane uzyskiwanie nowych źródeł dochodów np. po stronie akcyzy, gdzie są prowadzone pewne analizy” – wskazała Czerwińska.

Źródło: ISBnews