Minister finansów na Forum Ekonomicznym w Karpaczu: obecnie nie ma decyzji ws. wprowadzenia w Polsce podatku od nadmiarowych zysków banków

Minister finansów na Forum Ekonomicznym w Karpaczu: obecnie nie ma decyzji ws. wprowadzenia w Polsce podatku od nadmiarowych zysków banków
Magdalena Rzeczkowska Fot. PAP / Leszek Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na ten moment nie ma decyzji ws. wprowadzenia w Polsce podatku od zysków nadmiarowych - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, podczas śniadania prasowego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

„Nie odpowiem jednoznacznie czy (podatek od zysków nadmiarowych – przyp. red.) będzie, czy nie będzie (w Polsce – przyp. red.). Również Komisja Europejska zastanawia się nad tego typu rozwiązaniami. Na ten moment nie ma decyzji w jedną czy w drugą stronę” – powiedziała Rzeczkowska.

Ministerstwo Finansów analizowało możliwość wprowadzenia takiego podatku

Minister finansów podkreśliła, że MF analizowało możliwość wprowadzenia takiego podatku.

„Jeśli chodzi o podatek od nadmiarowych zysków, takie analizy rzeczywiście były w MF prowadzone, ale na tę kwestię trzeba patrzeć z różnych perspektyw. Z jednej strony są to potencjalne dochody różnych branż, przedsiębiorstw, w związku z wahaniami cen surowców energetycznych (…) Nie tylko w Polsce ale w ramach UE to myślenie czy i w jaki sposób skorzystać, opodatkować nadmiarowe zyski się pojawia” – powiedziała.

Czytaj także: Dodatkowe opodatkowanie banków, więcej szkód niż pożytku >>>

„Natomiast trzeba powiedzieć, że w związku z transformacją energetyczną – bo tego obecna sytuacja nie zmieniła, kierunek działań jest aktualny – tutaj będzie i jest konieczność stałego inwestowania przez ten obszar rynku, który w tej chwili te potencjalne, dodatkowe zyski może osiągać. Przed tym rynkiem ogromne wyzwanie inwestycji w kolejnych latach w związku z transformacją energetyczną. To szersze zagadnienie niż tu i teraz i pozyskanie środków na chociażby wsparcie odbiorców indywidualnych, czy przedsiębiorstw, których dotykają wysokie ceny energii” – dodała.

Źródło: PAP BIZNES