Minister Emilewicz: szansa na ok. 4 proc. wzrostu PKB w 2019 r. Spowolnienie gospodarcze płytsze
„Według wstępnych danych GUS w lutym br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 15,1% r/r, a wynik był zdecydowanie lepszy od oczekiwań rynku (6%). Tak wysoki wynik jest pozytywnym zaskoczeniem, i należy go rozpatrywać jako wyjątkowo dobry, szczególnie dlatego, że punktem odniesienia jest bardzo wysoki, ponad 30-proc., wynik produkcji budowlanej sprzed roku” – czytamy w komentarzu Emilewicz do danych GUS.
Bardzo dobry wynik przemysłu
„Bardzo dobry wynik przemysłu potwierdza tezę, że oczekiwane spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż zakładał rynek, bądź stanowi przejściową korektę cykliczną. Rosnąca sprzedaż produkcji budowlanej i sprzedaż detaliczna również napawają optymizmem. Połączenie powyższych danych z obserwowanym trendem wzrostowym na kredytach w nieruchomości, wzmacnia tezę o utrzymaniu wysokiej stopy inwestycji w 2019 roku. Co więcej, zgodnie z badaniem NBP, udział inwestorów planujących rozpoczęcie nowych inwestycji w ciągu najbliższego (I kw. 2019) kwartału, zwiększył się o 2,3 pkt proc. (kw/kw) i jest najwyższy od początku 2016 r. Utrzymanie powyższych parametrów umożliwi zrealizowanie zakładanego przez MPiT tempa wzrostu PKB w 2019 r. na poziomie około 4%” – dodała minister.
Czytaj także: Sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,6 proc. rdr w lutym >>>
Kulminacja produkcji budowlanej w połowie roku
Analitycy MPiT kulminacji produkcji budowlanej oczekują jednak w połowie roku.
„W marcu spodziewają się nieco wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej. Szacują, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 10%” – czytamy dalej.
Dobre wyniki notujemy w sprzedaży detalicznej
„Dobre wyniki notujemy w sprzedaży detalicznej, która wzrosła w lutym o 5,6% r/r (w cenach stałych, wobec wzrostu o 7,7% przed rokiem). Nastąpiła także korekta danych za styczeń (wzrost o 6,1% względem pierwotnie wskazanych 5,2%). Decydująca w lutym okazała się sprzedaż w sklepach niewyspecjalizowanych (wzrost o 13,5%) oraz w sprzedaży samochodów (5%). Nadal obserwowany był wzrost w dziale meblowym i farmaceutycznym (o odpowiednio 13,8% i 8,2%). W strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest trwałe ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu rtv i agd, odzwierciedlające wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Według wstępnych danych GUS w lutym 2019 r. oddano do użytkowania 16 tys. mieszkań (wzrost o 6,9% r/r), a na sprzedaż i wynajem oddano aż 10 tys. mieszkań (13,2% więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku)” – podano także.