Mieszkanie Plus w Radomiu: powstały 124 mieszkania, nabór wniosków już od 12 maja
124 mieszkania przy ul. Tytoniowej w Radomiu to wspólna inwestycja spółki PFR Nieruchomości i radomskiego samorządu, dlatego także nabór przyszłych najemców będzie odbywał się wspólnie.
Będą to mieszkania, do których będzie można się niemal od razu wprowadzić. Wszystkie zostaną wykończone w standardzie podstawowym
Pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o zawarcie umowy najmu jest wypełnienie i złożenie wniosku za pośrednictwem formularza dostępnego na oficjalnej stronie urzędu miasta i stronie internetowej radomskiej inwestycji.
Kolejnym warunkiem jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do formalnej weryfikacji informacji zawartych we wniosku. Następnie, każdy wniosek otrzyma punkty za spełnienie tzw. kryteriów pierwszeństwa.
Czytaj także: PFR Nieruchomości: pierwsza rekrutacja na Mazowszu do 138 lokali rozpocznie się 10 maja
Dwudziestu zainteresowanych na jedno mieszkanie
‒ Jestem przekonana, że zainteresowanie naszymi mieszkaniami w Radomiu będzie duże. Niespełna dwa lata temu przeprowadzaliśmy ankietę dotyczącą tej inwestycji. Wypełniło ją blisko 2,5 tysiąca osób, co oznaczało dwudziestu zainteresowanych na jedno mieszkanie. To pokazuje zarówno skalę potrzeb, ale także atrakcyjność naszej oferty.
Będą to mieszkania, do których będzie można się niemal od razu wprowadzić. Wszystkie zostaną wykończone w standardzie podstawowym. To dobra oferta dla rodzin, młodych, którzy dopiero stratują w dorosłość, oraz tych, którzy nie chcą lub nie mogą zaciągać kredytu hipotecznego – przyznaje Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. odpowiedzialna za pion najmu.
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zależy nam na tym, by zatrzymywać w Radomiu młodych, aktywnych ludzi
‒ Cieszę się, że jesteśmy już tak blisko finału naszego wspólnego przedsięwzięcia. Jako samorząd od samego początku byliśmy otwarci na współpracę w realizacji tego projektu.
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zależy nam na tym, by zatrzymywać w Radomiu młodych, aktywnych ludzi. Ale aby to było możliwe, niezmiernie istotna jest dostępność mieszkań na wynajem. Nasza satysfakcja jest tym większa, że należymy do grona miast, w których program Mieszkanie Plus jest realizowany najsprawniej.
Mam jednocześnie nadzieję, że doświadczenia, które zdobyliśmy razem z PFR Nieruchomości zaowocują kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Czytaj także: Mieszkanie Plus: rozpoczyna się nabór w pięciu miastach, dla 1040 najemców
Dwa etapy naboru
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, to na radomskim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa.
Pod koniec marca radomscy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów pierwszeństwa. Wśród ubiegających się o mieszkania przy ul. Tytoniowej na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Radomiu.
To dobra oferta dla rodzin, młodych, którzy dopiero stratują w dorosłość, oraz tych, którzy nie chcą lub nie mogą zaciągać kredytu hipotecznego
Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG InfoMonitorze.
Budynki wkomponowane w zabytkowe otoczenie
Radomska inwestycja to dwa siedmiokondygnacyjne budynki, które pomieszczą 124 mieszkania. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60% stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni blisko 60 mkw.
Architekci – warszawska pracownia EMA Studio ‒ starali się wpisać budynki w kontekst architektoniczny, gdyż po drugiej stronie ulicy Tytoniowej znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego. Elewacja jest utrzymana w jasnej, biało-szarej kolorystyce. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków.
Radom jest drugim samorządem, w którym ruszyła budowa mieszkań w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.
Pierwsza została uruchomiona inwestycja w Mińsku Mazowieckim, w którym rekrutacja najemców ruszy 10 maja 2021 roku.
Czytaj także: Nowy Nikiszowiec: inwestor postawił też na sztukę, osiedle zyskało unikalną płaskorzeźbę