Mieszkanie Plus w Oławie: powstanie osiedle w niskiej zabudowie ze 144 mieszkaniami

Mieszkanie Plus w Oławie: powstanie osiedle w niskiej zabudowie ze 144 mieszkaniami
Oława, wizualizacja osiedla przy ul. Paderewskiego. Fot. PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jest pozwolenie na budowę 144 mieszkań przy ul. Paderewskiego w Oławie. Osiedle powstanie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego realizowanego przez PFR Nieruchomości S.A. Początek prac budowlanych jesienią 2020 roku.

#Oława kładzie duży nacisk na budownictwo mieszkaniowe będące nieodzownym elementem jego rozwoju # Burmistrz #TomaszFrishmann #MieszkaniePlus @iolawa @PFR_N

Osiedle w Oławie to trzy budynki, które pomieszczą 144 mieszkania o średniej powierzchni 50 mkw. Inwestycja będzie realizowana na niespełna 1,4 hektarowej działce wskazanej przez oławski samorząd.

Projekt, przygotowywany przez warszawską pracownię MH Architekci, zakłada powstanie kameralnego osiedla z niskimi, czterokondygnacyjnymi blokami i wyraźnym podziałem na przestrzeń wspólną i prywatną.

Jesteśmy w końcowej fazie  projektu zespołu mieszkaniowego w Oławie. W trakcie prac projektowych wypracowywane są optymalne rozwiązania pod kątem ekonomicznym, estetycznym i realizacyjnym. Merytoryczny udział w spotkaniach zapewnili również przedstawiciele gminy jako czynny uczestnik procesu projektowego.

Dzięki determinacji i zaangażowaniu tak wielu podmiotów prace projektowe postępują sprawnie, a współpraca wszystkich stron zapewnia możliwość wypracowania optymalnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że ta inwestycja spełni oczekiwania mieszkańców Oławy i na trwałe wpisze się  po stronie sukcesów programu mieszkaniowego – zaznacza Michał Hincz z pracowni MH Architekci.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Wsparcie ze strony władz gminy

Teren, na którym będzie realizowana inwestycja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, także tych realizowanych przez oławski samorząd. Ta licząca około 33 tysięcy mieszkańców dolnośląska gmina posiada w swoim zasobie ponad 1100 mieszkań i nadal buduje nowe.

‒ Miasto Oława kładzie duży nacisk na budownictwo mieszkaniowe będące nieodzownym elementem jego rozwoju. Prężnie rozwija się tu budownictwo deweloperskie oraz TBS.

Na uwagę zasługuje  zrealizowany projekt przebudowy zabytkowych stajni i ujeżdżalni oraz ich adaptacja i przystosowanie na cele mieszkaniowo – usługowe. Inwestycja ta  otrzymała w Berlinie nagrodę przyznawaną w międzynarodowym konkursie organizowanym przez niemiecki bank rozwoju KfW.

Projekt zrealizowany w Oławie przez TBS w Kamiennej Górze, został wybrany jako najlepszy na świecie projekt mieszkaniowy roku 2019. Jury wyróżniło naszą inwestycję, która jest szczególnym projektem, łączącym rewitalizację zabytkowych budynków z 1895 roku z funkcjami mieszkaniowymi i społecznymi.

Realizacja programu Mieszkanie Plus to kolejna inwestycja, która znacznie zwiększy dostępność mieszkań na wynajem na lokalnym rynkuprzekonuje burmistrz Oławy Tomasz Frishmann.

W październiku początek budowy

Dalszy harmonogram inwestycji przy ul. Paderewskiego zakłada uruchomienie przetargu na wybór generalnego wykonawcy osiedla latem 2020 roku, z kolei planowana data rozpoczęcia robót budowlanych to październik 2020 r. Zgodnie z założeniami, mieszkania mają być gotowe jesienią 2022 roku.

W Oławie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do mieszkań będzie  składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne zwykle ustalone przez lokalny samorząd.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: najemcy już mieszkają w nowych budynkach w Kępicach

Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG InfoMonitorze.

Program Mieszkanie Plus na Dolnym Śląsku

Osiedle w Oławie to nie jedyna dolnośląska inwestycja spółki PFR Nieruchomości. Nieco ponad rok temu pierwsi najemcy wprowadzili się do mieszkań wybudowanych na wałbrzyskim Podzamczu. Inwestycja przy ul. Husarskiej jest objęta dopłatami do czynszu, które przekraczają 400 złotych miesięcznie.

Inną dolnośląską lokalizacją jest Zgorzelec, w którym trwa projektowanie 220 mieszkań przy ul. Lubańskiej.

Ponadto, w stolicy Dolnego Śląska, spółka PFR Nieruchomości projektuje kolejne mieszkania. Najbardziej zaawansowany jest projekt w centrum Wrocławia przy ul. Kolejowej, gdzie powstanie osiedle na blisko pół tysiąca mieszkań.

Kolejnych 1,3 tys. mieszkań ma powstać w północno-wschodniej części miasta w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. Pod koniec kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję tego osiedla. Jego laureatem została krakowska pracownia BE DDJM.

Czytaj także: PFR Nieruchomości: wrocławski Zakrzów według wizji BE DDJM Architekci

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania. Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.

Więcej informacji na https://nieruchomosci.pfr.pl/

Źródło: PFR Nieruchomości