Mieszkanie Plus w Krakowie: 481 mieszkań na wynajem, nabór od 31 maja 2021 roku
Nabór potrwa do 20 czerwca. W tym czasie wszyscy zainteresowani zamieszkaniem na osiedlu powstającym przy ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie będą mogli złożyć wniosek. Każdy wnioskujący będzie musiał także w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku dostarczyć niezbędne dokumenty, które potwierdzą deklarowane w nim informacje np. oświadczenie o rozliczaniu się z podatku dochodowego na terenie Krakowa czy oświadczenie o posiadaniu książeczki mieszkaniowej wydanej przed 23 października 1990 rokiem.
‒ Cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest bardzo wysoka, a to oznacza że wiele osób oraz rodzin nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie. Nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego.
Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu. Mieszkania przekazujemy najemcom wykończone w standardzie podstawowym. Wystarczy urządzić kuchnię i wnieść meble, by móc wygodnie mieszkać – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.
Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego
‒ W ostatnich latach Gmina Miejska Kraków poczyniła duże nakłady na zwiększenie zasobu mieszkaniowego poprzez realizację nowych inwestycji mieszkaniowych. Z punktu widzenia samorządu to bardzo ważne, aby potrzeby mieszkaniowe były zaspokajane na bieżąco. Miasto analizuje także możliwości przyjęcia nowych innowacyjnych rozwiązań w zakresie mieszkalnictwa, które mają się przyczynić do poprawy standardu życia mieszkańców.
Realizacja programu „Mieszkanie Plus” w Krakowie będzie stanowić uzupełnienie intensywnych działań podejmowanych przez miasto w zakresie mieszkalnictwa, wypełniając lukę pomiędzy budownictwem komercyjnym i komunalnym.
W związku z tym zachęcam już teraz osoby zainteresowane naborem do zbierania dokumentów niezbędnych do potwierdzenia kryteriów pierwszeństwa określonych w uchwale Rady Miasta Krakowa i zaznaczam, iż powinny być one przedłożone w formie ich oryginałów lub potwierdzonych notarialnie kopii – wyjaśnia Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa.
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Łowiczu: stan surowy zamknięty, nabór wniosków w drugim kwartale 2021 roku
Kto ma szansę na mieszkanie?
Kryteria pierwszeństwa obowiązujące w naborze do mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ustaliła Rada Miasta Krakowa przyjmując uchwałę w tej sprawie. Na dodatkowe punkty będą mogły liczyć mi.in. rodziny z dziećmi, młodzi, którzy nie ukończyli 35. roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych. Liczba punktów przyznana wnioskującemu będzie zależała od stopnia, w jakim spełnia przyjęte przez samorząd kryteria.
Dokumenty powinny być one przedłożone w formie ich oryginałów lub potwierdzonych notarialnie kopii
Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości S.A.. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Radomiu: powstały 124 mieszkania, nabór wniosków już od 12 maja
Średnia stawka czynszu: 28,85 zł/mkw.
Osiedle powstające przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej to osiem bloków mieszczących 481 mieszkań. Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie.
Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”
Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu- i trzypokojowe, które stanowią ponad 90% wszystkich lokali.
Średnia stawka czynszu oferowanych mieszkań będzie wynosiła 28,85 zł/mkw. Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. Szacuje się, że wysokość dopłaty dla czteroosobowej rodziny może wynieść nawet 530 złotych miesięcznie.
Nowe inwestycje PFR Nieruchomości
Spółka PFR Nieruchomości na terenie Małopolski realizuje kolejną inwestycję mieszkaniową. Jest to 130 mieszkań na Polanie Szaflarskiej w Nowym Targu. Budowa ma zakończyć się pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku.
Poza inwestycjami w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, PFR Nieruchomości S.A. oferuje blisko 250 mieszkań w krakowskich inwestycjach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy średni, przekraczający 90 % poziom wynajęcia mieszkań przy ulicy Drukarskiej i ulicy Polonijnej.
Więcej informacji na: