Mieszkanie Plus w Katowicach: zebrano już blisko 500 ankiet dotyczących preferowanych umów najmu

Mieszkanie Plus w Katowicach: zebrano już blisko 500 ankiet dotyczących preferowanych umów najmu
Fot. stock.adobe.com/surfmedia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Katowicach od października trwa nabór ankiet, które pomogą określić preferencje przyszłych najemców w zakresie zawieranych rodzajów umów najmu. Na podstawie zebranych do tej pory blisko 500 ankiet można stwierdzić, że większość osób - bo aż 81 proc. - chciałaby stopniowo dochodzić do własności lokalu. Z kolei najbardziej popularnym typem mieszkania są te 3-pokojowe - takim lokalem zainteresowanych jest 40 proc. ankietowanych.

Rodzina uzyska wsparcie o wartości 75 proc. czynszu #500plus #MieszkaniePlus #Katowice #BGKN @BGK_N

Osiedle położone jest w spokojnej okolicy poza centrum miasta w sąsiedztwie zabytkowej dzielnicy Katowic Nikiszowiec, przy ul. Górniczego. Projekt nawiązuje do zabytkowej lokalnej architektury i harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Inwestycja to 513 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, która doskonale oddaje charakter Nikiszowca. Na osiedlu znajdują się budynki od 4 do 7 kondygnacji, których wysokość uzależniona jest od naturalnego ukształtowania terenu. Na osiedlu przewidziano 572 miejsca postojowe dla samochodów.

Powstający tzw. Nowy Nikiszowiec znajduje się w doskonałej lokalizacji. W odległości ok. 600 m znajdują się dwa przystanki autobusowe, co pozwoli na dotarcie do centrum miasta w ok. 20 min. Z kolei sklep spożywczy jest oddalony od osiedla o ok. 1,5 km, a w podobnej odległości znajdują się szkoły i przedszkola. W promieniu 2 km planowanej nieruchomości znajdują się sklepy spożywcze, salon fryzjerski, serwis samochodowy, myjnia, piekarnie, kawiarnie, restauracje, bary i banki.

Ankiety będą zbierane do końca roku. Sama inwestycja ma być oddana do użytkowania w 3Q2020 roku.

Ile będzie kosztowało Mieszkanie Plus na Nowym Nikiszowcu?

Za 3-pokojowe mieszkanie z dojściem do własności o powierzchni 60 m kw. najemcy, czyli rodzina z trójką dzieci, zapłaci ok. 1 600 zł miesięcznie. Inwestycja będzie objęta programem dopłat do czynszów Mieszkanie na Start. W Katowicach dla tego typu mieszkania dopłata to ok. 400 zł, wtedy czynsz wyniesie 1 200 zł.

„Wynajmujący, czyli rodzina z trójką dzieci otrzymuje od państwa świadczenie z programu Rodzina 500+. Taka pomoc przysługuje im na dwójkę dzieci. Po uwzględnieniu tych świadczeń czynsz wyniesie finalnie 200 zł. Zatem można powiedzieć, że rodzina uzyska wsparcie o wartości 75 proc. czynszu” – zauważa Włodzimierz Stasiak, wiceprezes PFR Nieruchomości.

Bez dopłat oraz bez świadczenia Rodzina 500 + takie 60-metrowe mieszkanie po 30 latach będzie w sumie kosztować 570 tys. Przy założeniu, że dopłaty będą wypłacane przez 15 lat, można powiedzieć, że pomoc od państwa wyniesie aż 70,6 tys. zł. Czyli po odliczeniu dopłat, mieszkanie będzie kosztowało 502 060 zł.

Z kolei na komercyjnym rynku w Katowicach 60-metrowe mieszkanie na kredyt kosztuje ok. 340 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że obecnie kredytobiorca musi mieć aż 20 proc. wkładu własnego, a przy kredycie na 340 tys. zł będzie to 51 tys. zł. Rzeczywista kwota spłaty kredytu przez 30 lat wyniesie ok. 573 tys. zł. Miesięczna rata takiego kredytu wynosi ok. 1 600 zł, a oprócz niej trzeba jeszcze zapłacić czynsz za mieszkanie.

W programie Mieszkanie Plus wynajmowanych jest już niespełna 500 mieszkań – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie. Na początku przyszłego roku do użytkowania oddane zostaną mieszkania w Gdyni oraz w Wałbrzychu, a wiosną – w Kępicach.

Więcej informacji o programie Mieszkanie Plus na oficjalnej stronie: www.mieszkanieplus.gov.pl.

Źródło: BGKN