Mieszkanie Plus: tak wygląda projekt modelowego osiedla mieszkaniowego
Celem konkursu, który ruszył 31 października ub.r. było zaprojektowanie funkcjonalnego, estetycznego i przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego, które będzie uwzględniało potrzeby wszystkich grup mieszkańców – od ludzi młodych, przez rodziny z dziećmi, aż po seniorów.
– Realizacja rządowego programu, to nie tylko tworzenie nowej oferty dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, to także stawianie na rozwój nowoczesnego budownictwa i architektury – zaznaczył Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Wyniki tego konkursu jasno pokazują, że projekt kilkutysięcznego osiedla może harmonijnie wpisywać się w istniejące otoczenie, oferować kameralną przestrzeń, a jednocześnie poprzez zaplanowanie wielu wspólnych przestrzeni zachęcać mieszkańców do lokalnej aktywności.
Osiedle przyjazne do życia
Założony cel konkursu, jakim było wyłonienie modelowego, przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego, został osiągnięty. Projekt pracowni 22Architekci został doceniony ze względu na czytelną kompozycję urbanistyczną. W koncepcji umiejętnie pogodzono wymogi kształtowania przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej, o bogatej ofercie usług społecznych, z potrzebami środowiska przyrodniczego. Zaplanowanie w przestrzeni osiedla placu miejskiego wraz z parkiem centralnym, może przyczynić się do społecznej integracji przyszłego osiedla. Z kolei projekt zaproponowany przez pracownię AMC- Andrzej M. Chołdzyński nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu charakteryzującego się znacznym udziałem terenów zielonych – skwerów i parków w ogólnej przestrzeni osiedla. Obie nagrodzone koncepcje przewidują dostęp do infrastruktury społecznej, takiej jak żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa i miejsca lokalnej aktywności
– Nowe Jeziorki mają zaoferować przyszłym mieszkańcom wysoką jakość życia. Zlokalizowany na terenie osiedla żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i bogata oferta handlowo-usługowa sprawią, że mieszkańcy będą mieli wszystko co najważniejsze w zasięgu ręki – przyznał Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Atutem będzie także sąsiadująca z osiedlem Warszawa Jeziorki, z której w dziesięć minut można dotrzeć do biurowego zagłębia na warszawskim Służewcu, a w niespełna pół godziny dojechać do stołecznego śródmieścia.
Osiedle ma powstać na warszawskim Ursynowie
Osiedle, które pomieści blisko 3 tysiące mieszkań, ma powstać na blisko 15 hektarowej działce położonej przy ulicy Karczunkowskiej, w południowo-wschodniej części warszawskiego Ursynowa.
Organizując konkursy architektoniczne BGK Nieruchomości dąży do wypracowania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu skrócenie czasu budowy, obniżenie nakładów finansowych, by w efekcie zoptymalizować koszty realizacji inwestycji. Do 14 maja trwa konkurs na projekt Modelowego Domu Jednorodzinnego. Jego efektem mają być projekty domów modelowych, które poszerzą ofertę programu Mieszkanie Plus w małych i średnich gminach, w których dominuje budownictwo jednorodzinne.
Źródło: Informacja prasowa BGK Nieruchomości