Mieszkanie Plus: rozpoczyna się nabór w pięciu miastach, dla 1040 najemców
Uruchomione w ciągu najbliższych trzech miesięcy nabory obejmują inwestycje, których budowa zakończy się jeszcze w 2021 roku lub na początku 2022 roku. Wszystkie będą przeprowadzane w ścisłej współpracy z samorządami.
Kryteria samorządowe i…
Na kryteriach społecznych, które ustaliły rady miejskie we wszystkich wymienionych lokalizacjach, będzie opierała się pierwsza część naboru. Składający wniosek będą otrzymywali punkty. Ich liczba będzie zależała od wielu czynników – sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania i odprowadzania podatków, wieku, a nawet – w niektórych lokalizacjach – wykształcenia.
Nie ma dwóch takich samych naborów, każdy z nich ma bardzo lokalny charakter
Szczegółowe kryteria wraz z punktacją znajdują się w uchwałach opublikowanych w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów.
Czytaj także: Mieszkanie Plus: Nowy Nikiszowiec nominowany do unijnej nagrody im. Miesa van der Rohe
‒ Oddajemy pierwszy etap naboru w ręce samorządów, bo to one najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności. Przyjmowane uchwały najczęściej premiują rodziny z dziećmi, młodych na starcie życiowym, osoby niepełnosprawne czy seniorów.
Miasta mają pełną autonomię w ustalaniu preferencji
To nas cieszy ponieważ są to kryteria spójne z misją naszej spółki polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób, które z różnych względów są wykluczone z komercyjnego rynku.
Należy podkreślić, że miasta mają pełną autonomię w ustalaniu preferencji, np. krakowski samorząd podjął decyzję o dodatkowych punktach dla absolwentów wyższych uczelni, z kolei łowicki będzie premiował osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.
Nie ma dwóch takich samych naborów, każdy z nich ma bardzo lokalny charakter – przyznaje Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. odpowiedzialna za pion najmu.
… kryteria zdolności czynszowej
Poza społeczną częścią naboru, za którą odpowiadają samorządy, wnioskujący będą weryfikowani pod kątem posiadania tzw. „zdolności czynszowej” czyli czy będą w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania.
Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.
Czytaj także: Mieszkanie Plus we Wrocławiu: w 2021 roku niemal tysiąc lokali w projektowaniu i w budowie
Jeszcze trwa do 15 kwietnia nabór w Świdniku
Od początku 2021 roku spółka PFR Nieruchomości uruchomiła dwa nabory do mieszkań. Pierwszy z nich to rekrutacja do 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec prowadzona wspólnie z katowickim samorządem. W ciągu trzech tygodni wpłynęło 2116 zgłoszeń, co przełożyło się na ponad czterech chętnych na jedno mieszkanie.
PFR Nieruchomości S.A. zaoferowała już najemcom ponad tysiąc mieszkań. Ponadto spółka posiada w największych polskich miastach blisko 2 tysiące mieszkań Funduszu Mieszkań na Wynajem
Drugą lokalizacją, w której ruszył nabór jest Świdnik. Po nieco ponad dwóch tygodniach od jego startu w połowie marca, liczba wnioskujących sięga niemal 800 aplikacji na 108 oferowanych mieszkań. Nabór w Świdniku potrwa do 15 kwietnia.
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Świdniku: posiadacze książeczek mieszkaniowych z dodatkowymi punktami w naborze
PFR Nieruchomości S.A. zaoferowała już najemcom ponad tysiąc mieszkań m.in. w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu czy Kępicach. Kolejne niemal 2,5 tysiąca znajduje się w budowie w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Łowicz, Zamość czy Radom.
Poza mieszkaniami w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, spółka posiada w największych polskich miastach blisko 2 tysiące mieszkań Funduszu Mieszkań na Wynajem, co czyni z niej lidera na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce.
Więcej informacji na: