Mieszkanie Plus: najemcy już mieszkają w nowych budynkach w Kępicach

Mieszkanie Plus: najemcy już mieszkają w nowych budynkach w Kępicach
Kępice, ul. Niepodległości Fot. PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Budowa 42 mieszkań w ramach rządowego programu mieszkaniowego w Kępicach dobiegła końca. Wszystkie zostały już przydzielone najemcom, którzy w ciągu miesiąca zaczną się wprowadzać do swoich "M".

#MagdalenaMajewska: Jest to ogromne wydarzenie dla Kępic, bo nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak ogromnej inwestycji. Ponadto jest ona pierwszym krokiem do rewitalizacji centrum #MieszkaniePlus #Kępice @PFR_N @GKpice

Inwestycja w Kępicach to 42 mieszkania i 12 lokali usługowych w 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynkach. Działkę przy ul. Niepodległości, na której zakończyła się budowa, wskazała gmina.

Budynki w tradycji Pomorza

Nowe, wykończone mieszkania znajdują się w samym centrum Kępic, tuż obok Urzędu Miejskiego, parku, dworca kolejowego oraz szkoły. Architektura nowo powstałych budynków, wykorzystująca szachulec i czerwoną cegłę, nawiązuje do charakterystycznej dla Pomorza zabudowy.

Dlatego, inwestycja pozytywnie wpływa na wygląd kępickiego centrum. Wcześniej przy ul. Niepodległości znajdowały się stuletnie budynki, które ze względu na zły stan techniczny zostały zburzone.

3 chętnych na każde mieszkanie

Nabór do mieszkań rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku i trwał dwa miesiące. Do gminy wpłynęło 120 podań, co oznacza, że na jedno mieszkanie było 3 chętnych. Wszystkie lokale znalazły już swoich najemców, którzy będą się do nich sukcesywnie wprowadzać. Największe spośród mieszkań ma niespełna  60 mkw., natomiast najmniejsze około 40 mkw.  Oprócz lokali mieszkalnych w inwestycji jest także 12 lokali usługowych o łącznej powierzchni 540 mkw.

‒ Jesteśmy w trakcie podpisywanie umów z najemcami, którzy już niedługo zamieszkają w nowo wybudowanych budynkach. Jest to ogromne wydarzenie dla Kępic, bo nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak ogromnej inwestycji.

Ponadto jest ona pierwszym krokiem do rewitalizacji centrum Kępic – nowe budynki nawiązują bowiem elewacją do tych, które zostały wyburzone, a które pamiętały jeszcze kanclerza Bismarcka ‒ mówi burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

‒ Jestem bardzo szczęśliwy, że mój rodzinny region w tak dużym stopniu skorzysta na tym programie i będzie mógł czerpać z niego korzyści.

To właśnie dzięki bardzo dobrej współpracy między rządem a samorządem gminy Kępice udało się wybudować mieszkania z programu Mieszkanie Plus ‒ podkreśla rzecznik rządu, poseł na Sejm RP z powiatu słupskiego Piotr Müller.

‒ Mieszkanie to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dach nad głową zapewniający zdrowie i bezpieczeństwo rodziny jest szczególnie ważny w obecnej sytuacji.

Cieszę się, że dzięki finansowaniu z Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, kilkadziesiąt rodzin w Kępicach zyska własne cztery ściany ‒ zaznacza prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Wojciech Caruk.

Kryteria przydziałów

Kryteria, na podstawie których mieszkania znalazły swoich najemców, ustalił kępicki samorząd. Zgodnie z nimi pierwszeństwo miały – między innymi ‒ osoby, które zostały wysiedlone ze zburzonych budynków, czy mieszkańcy, którzy chcieliby przeprowadzić się do Kępic w celu podjęcia nauki czy pracy.

Pierwszeństwo przysługiwało także osobom z wyższym wykształceniem, młodym między 18 ‒ 35 rokiem życia, rodzinom z dziećmi i niepełnosprawnym.

Jedną z najemczyń została Pani Monika, która jako dziecko przeszła dziecięce porażenie mózgowe. Jest młodą mamą i cieszy się, że dzięki nowemu mieszkaniu zyska samodzielność.

Pan Maciej dzięki mieszkaniu z rządowego programu zamieszka w doskonałej lokalizacji, blisko swojego miejsca pracy i nareszcie będzie mógł mieć psa, o którym zawsze marzył.

Pani Daria, jest wychowanką domu dziecka. Mówi, że nigdy nie miała swojego miejsca na ziemi. Nowe mieszkanie da jej stabilność i pomoże zapewnić ciepły, rodzinny dom dla jej synka.

Źródło: PFR Nieruchomości