Mieszkanie bez wkładu własnego: minister rozwoju zapowiada przegląd banków, które dołączyły do programu

Mieszkanie bez wkładu własnego: minister rozwoju zapowiada przegląd banków, które dołączyły do programu
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że z końcem wakacji jego resort zrobi przegląd banków, które dołączyły do programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Jeśli okaże się, że oferta banków będzie cały czas ograniczona, będziemy podejmowali kolejne działania, dodał.

26 maja weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, wprowadzająca możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z gwarancją BGK, wynoszącą nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt (Mieszkanie bez wkładu własnego). Przepisy przewidują też możliwość skorzystania z tzw. spłaty rodzinnej, czyli spłaty przez BGK części kredytu w przypadku urodzenia się kredytobiorcy kolejnego dziecka.

Czytaj także: W Santander Bank Polska już można złożyć wniosek o gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego >>>

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych mogą udzielać banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Umowy podpisało osiem banków. Na razie jeden wprowadził kredyt z gwarancją BGK do swojej oferty.

Czytaj także: Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” już w ofercie Alior Banku >>>

Minister rozwoju, pytany, czy banki są zainteresowane wprowadzeniem „kredytu bez wkładu własnego” do swojej oferty, przekazał, że z końcem wakacji resort zrobi „przegląd banków, które weszły w ten projekt”. „Nie możemy nikogo zmusić, ale zachęcamy i BGK również mobilizujemy, by w tym programie uczestniczył” – powiedział Buda. „Jeśli okaże się, że ta oferta banków i wejście w program będą cały czas ograniczone, będziemy podejmowali kolejne działania” – oświadczył.

Liczymy, że banki poprzez to, że muszą dostosować swoje systemy, dostosować ofertę przygotowują się w okresie wakacyjnym, kiedy jest mniejsze zainteresowanie kredytami, a od września będą już taką ofertę posiadały.

– dodał Buda.

Poszerzenie grupy potencjalnych odbiorców programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Pytany, o zapowiadane zmiany przepisów, które mają poszerzyć grupę potencjalnych odbiorców programu, minister poinformował, że projekt jest już gotowy. „Myślę, że dołączymy go do innego procesu legislacyjnego, który już jest w toku” – powiedział. Dodał, że zmiany zostaną na pewno wprowadzone w zakładanym terminie.

Czytaj także: Mieszkanie bez wkładu własnego: PKO BP podpisał umowę z BGK >>>

W maju ministerstwo informowało, że zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r. Chodzi o podniesienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu, usunięcie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji (obecnie 10 proc. wartości nieruchomości) i umożliwienie skorzystania ze spłaty rodzinnej osobom, które zaciągną kredyt z wkładem własnym równym 20 proc. wartości nieruchomości, a którym w trakcie spłaty kredytu urodzi się kolejne dziecko.

Resort chce też objąć spłatami rodzinnymi osoby, które zaciągną kredyty o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości.

Źródło: PAP BIZNES