„Mieszkania dla Młodych” czy „Rodzina na Swoim”?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rodzina.na.swoim.02.250xW przyszłym roku wygaszany obecnie program dopłat do kredytów "Rodzina na Swoim" ma zastąpić nowy projekt - "Mieszkania dla Młodych". Choć jego wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane i nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony, to analitycy Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) już teraz wskazują na podstawowe zmiany. Nowości dotyczyć będą sposobu finansowania i rodzaju nieruchomości, jakie będzie można zakupić dzięki rządowej dopłacie. Czy warto więc czekać z decyzją o zaciągnięciu kredytu?

Gospodarce potrzebny jest program dopłat do kredytów

Rządowy projekt dofinansowania kredytów hipotecznych „Rodzina na Swoim” dobiega końca. Ze względu na zaostrzoną politykę kredytową banków, wysokie ceny nieruchomości oraz spadek koniunktury, RnS była szansą dla młodych rodzin na tańszy kredyt. Według ekspertów wywarła ona znaczący wpływ na rynek mieszkaniowy – Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku aż co szósty udzielony kredyt hipoteczny był właśnie kredytem z budżetową dopłatą. Wsparcie obywateli w nabywaniu pierwszego mieszkania to rozwiązanie popularne w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce program Rodzina na Swoim wywarł niebagatelny wpływ zarówno na rynek kredytów jak i na cały rynek mieszkaniowy. Dlatego tak ważne jest, aby wygaszany program RnS miał swojego kontynuatora. W tym momencie trwają prace nad kolejnym projektem dopłat Mieszkania dla Młodych, jednak wiadomo już, że nie będzie on tak korzystny jak jego poprzednik – komentuje Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego i Expander.

Który z programów jest bardziej opłacalny?

Wygaszenie programu RnS z pewnością przyczyniłoby się do rezygnacji z planów zakupu własnego mieszkania przez wiele młodych rodzin i tym samym pogłębiłoby zapaść na rynku budowlanym. Dlatego rząd postanowił nie rezygnować całkowicie z dofinansowania kredytów i zapowiedział już projekt nowego programu dopłat – Mieszkania dla Młodych. Planowany termin uruchomienia projektu to II połowa 2013r. lub początek 2014r. Wiadomo już natomiast jakie będą wprowadzone do niego zmiany. – W nowym programie dopłaty będą niższe niż w Rodzinie na Swoim, a cały projekt skierowany będzie wyłącznie do osób, które po raz pierwszy będą kupowały mieszkanie. Istotną różnicą jest również to, że  w ramach wsparcia finansowego będzie można kupić wyłącznie mieszkania i tylko z rynku pierwotnego. Może to w znaczny sposób ograniczyć grono potencjalnych beneficjentów MdM, głównie dlatego, że w około trzech na czterech powiatach w Polsce deweloperzy nie prowadzą działalności lub prowadzą ja w znikomym stopniu. Pod wieloma względami program RnS jest bardziej opłacalny, dlatego warto wykorzystać ten ostatni moment na skorzystanie z dopłaty – mówi Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF.

121123.tabela.01.589x451

Podstawową różnicą występującą między programami jest sposób dofinansowania. Obecna RnS umożliwia dopłatę maksymalnie połowy odsetek przez osiem pierwszych kolejnych lat spłaty kredytu. W przypadku MdM, będzie to jednorazowa dopłata w postaci 10% wartości mieszkania. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5% przewidziano dla małżeństw z dzieckiem oraz rodzin, którym w przeciągu pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się potomstwo (po 5% w każdym wymienionym przypadku). Maksymalnie można więc liczyć na dopłatę 20%. Niestety, nawet kwalifikując się do najwyższego możliwego dofinansowania w projekcie MdM nie możemy liczyć na tak duże wsparcie finansowe, jak w przypadku wygaszanego programu dopłat.

Ponadto RnS obejmuje wsparciem finansowym zarówno mieszkania jak i domy, tymczasem nowy program przewiduje dofinansowania wyłącznie do mieszkań. Nowy projekt nie zakłada również dopłat do  nieruchomości z rynku wtórnego.

Czy warto czekać z kredytem?

Ze wstępnych wyliczeń analityków ZFDF wynika, że bardziej opłacalna dla kredytobiorcy jest dopłata z programu RnS. – Przeanalizujmy sytuację, w której młode małżeństwo z jednym dzieckiem kupuje mieszkanie w Warszawie o pow. 50 m2 za cenę 289 tys. zł i finansuje zakup kredytem z oprocentowaniem nominalnym 6,3%. W ramach programu Rodzina na Swoim, w ciągu pierwszych ośmiu lat spłaty otrzyma ona wsparcie w szacunkowej wysokości ok. 77 290 zł. Z kolei w przypadku nowego rządowego projektu rodzina mogłaby liczyć na maksymalne wsparcie w kwocie stanowiącej równowartość 20% ceny mieszkania czyli 57 800zł. Przy czym należy tu podkreślić, że dopłata w ramach MdM byłaby tu rozłożona maksymalnie na  pięć lat (15% przy zakupie mieszkania i 5% po narodzinach kolejnego dziecka). Ważną różnicą jest tu wspomniany wcześniej przedmiot dopłat – odsetki w ramach RnS i cena mieszkania przy MdM. W przypadku nowego programu dopłat środki zmniejszają kapitał kredytu, obniżając jego kwotę oraz tym samym sumę odsetek do zapłaty przez klienta. Z kolei dopłaty RnS obniżają bezpośrednio koszt odsetkowy nie umniejszając kapitału Należy podkreślić, że przytoczony przykład nie rozstrzyga ostatecznie o tym, który z programów dopłat jest korzystniejszy. Podobną analizę należałoby przeprowadzić indywidualnie dla każdego z potencjalnych kredytobiorców i porównać, jakie korzyści uzyska on dla siebie i swojej rodziny w każdym z programów. – Łukasz Kosiński, Credit House i ZFDF.

Program Mieszkanie dla Młodych daje wielu rodzinom kolejną szansę na dofinansowanie do kredytów hipotecznych, jednak wiadomo już, że nie będzie on tak opłacalny jak Rodzina na Swoim. Dlatego też według ekspertów nie warto odkładać decyzji o zakupie mieszkania z dopłatą. – Osobom, które zastanawiają się nad skorzystaniem z rządowych dopłat do kredytów hipotecznych, radziłbym wybrać jeszcze dostępną Rodzinę na Swoim, ponieważ nowy program będzie mniej korzystny. Co prawda Rada Polityki Pieniężnej obniżyła nieznacznie stopy procentowe, ale niskie oprocentowanie oznacza rosnące marże. Dlatego całkowity koszt kredytu w przyszłym roku może okazać się wyższy niż dotychczas. Ponadto nieruchomości mogą stanieć, ale przeciętna polska rodzina może mieć problem ze sfinansowaniem zakupu mieszkania. Z tego też względu nie warto czekać z decyzją o zaciągnięciu kredytu – podsumowuje Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego i Expander.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego