„Miesięcznik Finansowy BANK” – listopad 2022. Pewna niepewność
Dziś trudno mówić o przyszłości bankowości bez zachowania wystarczającej dynamiki zmian technologicznych, a te z kolei wymagają odpowiednio wysokiego poziomu nakładów, które będzie niezwykle trudno pozyskać w okresie dekoniunktury. Być może w najbliższej przyszłości predykacja potencjalnych kryzysów lub zbliżającej się dekoniunktury będzie łatwiejsza właśnie dzięki technologii, w tym rozwiązaniom AI.
Zapraszam zatem do lektury rozmowy z prof. dr hab. Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską, która podkreśla że przy obecnym kryzysie sztuczna inteligencja ma duży wpływ i bardzo pomaga Ukrainie w obszarze militarnym. Idąc dalej, widać przyspieszenie AI również w przeciwdziałaniu kryzysom – klimatycznemu, czy energetycznemu. Choć jest to trudny czas na inwestowanie, trzeba w nią inwestować. Pozytywnym efektem nakładów na IT będą wszak przyszłe oszczędności, i to nie jedynie w kwestii finansowej. Dużą rolę odegrać może tutaj państwo i jego zrozumienie problemu.
W kolejnej rozmowie, publikowanej na łamach naszego miesięcznika, Katarzyna Zajdel-Kurowska zauważa, że dziś perspektywy dla gospodarki światowej są bardzo niepewne. Wpływa na to nie tylko sytuacja na rynku energii i żywności, rośnie także ryzyko niewypłacalności państw, które w okresie niskich stóp procentowych bardzo istotnie się zadłużyły. Spadek globalnego popytu oraz wzrost zadłużenia może spowodować kolejny kryzys finansowy, i to już w najbliższych kwartałach. Tym samym realizacja celów zrównoważonego rozwoju, walka ze zmianami klimatycznymi i ubóstwem staje się coraz trudniejsza.
Gdy idzie o przeciwdziałanie zbliżającemu się kryzysowi, to prof. dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, jest zdania, że dziś – potrzebujemy silnego, stabilnego sektora finansowego, którego filarem będzie sektor bankowy. Jest to odpowiedni moment, żeby wesprzeć bezpieczeństwo sektora bankowego, obniżając podatek bankowy. Będzie to przeciwdziałało pojawieniu się zjawiska credit crunch i może uchronić przedsiębiorstwa przed falą bankructw, a jednocześnie sektor bankowy przed pogorszeniem się obsługi kredytów przez przedsiębiorstwa i stratami. Dlatego warto obniżyć albo nawet zawiesić podatek bankowy na czas wielkiej odbudowy przemysłu.
Zapraszam do zapoznania się z całym numerem, który – jak co roku w listopadzie, w związku z konferencją IT@BANK – w większości poświęcony jest zmianom technologicznym w bankowości i gospodarce.
Paweł Minkina
Redaktor naczelny
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal Bank.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.BANK.pl/Prenumerata
#MiesięcznikBANK
#NajbliżejBANKowości