„Miesięcznik Finansowy BANK” – kwiecień 2022. Jak może wyglądać jutro?

„Miesięcznik Finansowy BANK” – kwiecień 2022. Jak może wyglądać jutro?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odpowiedzi na pytanie o przyszłość polityczną, gospodarczą czy społeczną podjęli się rozmówcy i autorzy kwietniowego numeru "Miesięcznika Finansowego BANK". Nie było to łatwe, bowiem z obecnej perspektywy wydaje się, że pytanie o przyszłość w wymiarze globalnym od dziesięcioleci nie było tak złożone. Chociaż okres pandemii przyzwyczaił nas do ciągłych zmian, to minione kilka tygodni zburzyły kruchy porządek i schematy, na których staraliśmy się oprzeć codzienność.

Niewiadome odnośnie inflacji, wzrostu gospodarczego, cyberzagrożeń oraz rozwoju zagrożeń w świecie realnym, w tym militarnych, kierunków pandemii, relacji i antagonizmów społecznych – w tych kwestiach niezwykle trudno o jednoznaczną odpowiedź. Pomimo to, realne jest podjęcie próby rysowania i określania ewentualnych scenariuszy. Chociaż powszechnie o tym nie informowano, to jeszcze przed pandemią, liczne opracowania i raporty wspominały o istotnym ryzyku wynikającym z możliwości pojawienia się kolejnego wirusa o skali nie notowanej od wielu dekad, o zagrożeniach w sferze militarnej, ryzyku gwałtownego wzrostu cen czy zaburzeń systemów informatycznych. Wiele materiałów dość precyzyjnie wskazywało, i wskazuje, także sposoby rozwiązywania takich problemów. Warto zatem i dziś rozmawiać, o tym, jak będzie wyglądało jutro.

W tym wydaniu naszego miesięcznika publikujemy rozmowę z wiceprezesem zarządu PrivatBanku, największego banku w Ukrainie, Mariuszem Kaczmarkiem. Mówi on o tym, że zakładano, iż w wypadku wojny bank miał przetrwać dwa tygodnie. Ponad trzydzieści dni po agresji Rosji na Ukrainę działa on w miarę normalnie – jeśli za normalne można uznać funkcjonowanie ogromnej instytucji finansowej w czasie, gdy na kraj spadają bomby – podkreśla Mariusz Kaczmarek.

W kwestii ewentualnych zmian politycznych w Rosji wypowiedział się m.in. generał brygady rezerwy dr Jarosław Stróżyk. Wspomina, że ostatnio często mówi się, iż obecna agresja na Ukrainę to początek końca Władimira Putina. Jednakże koniec może trwać dekadę. – W 2012 r. w Kwaterze Głównej NATO mówiliśmy, że dni prezydenta Asada w Syrii są policzone. Dekadę później Asad jest myślami z Putinem, dzięki któremu pozostał u władzy, a wręcz przy życiu – przypomina gen. Stróżyk.

O wymiarze ekonomicznym wojny wypowiada się prof. Marian Gorynia. Zaznacza, że Zachód nie jest gotów do zapłaty doraźnej ceny, mierzonej spadkiem dobrobytu, za obronę wartości humanitarnych w przypadku Ukrainy. – Nie wiem, czy ta kalkulacja jest poprawna, albowiem nie ma podstaw do wykluczenia wariantu, że Putin nie posunie się jeszcze dalej i wystawi jeszcze wyższy rachunek – podkreśla.

W kwestii uchodźców – zdaniem prof. dr. hab. Macieja Duszczyka – najwięcej zależeć będzie od rozwoju sytuacji w Ukrainie. A także „od tego, gdzie połączą się rodziny, jak na to będziemy przygotowani i jaka ostatecznie liczba Ukraińców pozostanie w Polsce na dłużej. Jeśli, tak jak szacuję, byłoby to ok. 800 tys., to świetnie damy sobie radę, większa liczba migrantów stanowiłaby wyzwanie” – zaznacza.

Wymienione tematy to jedynie ułamek problemów poruszonych w prezentowanym Państwu wydaniu. Zapraszam do jego lektury.

Paweł Minkina
Redaktor naczelny
„Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: KolporterEmpikKiosk24Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata

www.alebank.pl/category/bank/bank-2022-03/

#MiesięcznikBANK

#NajbliżejBANKowości