Międzynarodowy Fundusz Walutowy, gorąca dyskusja o ujemnych stopach procentowych
EBC obniżył 18 września stopę od depozytów trzymanych przez banki komercyjne do -0,50% i zapowiedział, że wznowi zakupy aktywów. Bank Japonii prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu ogłosi dalsze poluzowanie polityki pieniężnej.
Ujemne stopy szkodzą bankom i klientom…
Wielu bankowców, biorących udział w dyskusji w MFW kwestionowało skuteczność i celowość tych działań, pokazując potencjalnie negatywne ich skutki.
− To, czego doświadcza Europa przy ujemnych stopach, jest oczywiście bardzo złe nie tylko dla sektora finansowego, ale dla całej gospodarki – stwierdził James Gorman, dyrektor zarządzający banku Morgan Stanley. Zalecił dużą rozwagę w dalszym obniżaniu stóp procentowych.
CEO JP Morgan Chase, James Dimon podkreślał, że ujemne stopy uderzają w osoby oszczędzające, osoby o niskich dochodach i w inwestorów.
…ale ograniczają ryzyko recesji
Tobiasz Adrian, dyrektor Działu Rynków Pieniężnych i Kapitałowych MFW pokazywał dobre i złe strony ujemnych stóp procentowych. Z jednej strony pomogły ograniczyć ryzyko recesji i wsparły na razie globalny wzrost, z drugiej jednak zachęciły inwestorów do podejmowania większego ryzyka, by osiągnąć wyższy zwrot z kapitału.
Według Daniela Pinto, dyrektora operacyjnego JP Morgan Chase niskie stopy procentowe nie stanowią zagrożenia dla gospodarki, a ich wpływ jest neutralny. Niskie lub ujemne stopy są jednak problemem dla branży ubezpieczeniowej i funduszy emerytalnych, gdyż warunki działania stają się tam trudniejsze.
Niskie/ujemne stopy mogą zachęcać do zadłużania się
Założyciel globalnego funduszy hedgingowego Bridgewater, Ray Dalio, powiedział, że martwi się, że niskie lub ujemne stopy procentowe tworzą „szaloną lub dziwną” rzeczywistość, w której dłużnicy mają zbyt łatwe warunki obsługiwania długów.
− Stopy procentowe stają się ujemne lub prawie ujemne, więc płatności za obsługę zadłużenia związane z oprocentowaniem są znacznie niższe. I jest to sytuacja, która gwarantuje powstawanie nowych długów – uważa Ray Dalio.
Fundusze emerytalne z większym ryzykiem
Robert Holzmann, szef Centralnego Banku Austrii stwierdził, że ujemne stopy procentowe nie są stabilne w długim okresie, a niektórzy gracze z sektora finansowego nie są w stanie się dostosować do tej sytuacji.
Dotyczy to firm ubezpieczeniowych i emerytalnych, które nie zapewniają klientom oczekiwanej przez nich stopy zwrotu. W tej sytuacji muszą podejmować większe ryzyko, co może zagrozić stabilności finansowej.
Bardzo niskie zwroty z kapitału emerytalnego zagrażają europejskim wysiłkom na rzecz uzupełnienia publicznego systemu emerytalnego o prywatny filar.