Międzynarodowa Rada Standardów Rachunkowości ostrzega banki przed ryzykiem klimatycznym
W ocenie EBC stwierdzono, że od 90% do 95% portfeli kredytowych znaczących instytucji finansowych było niezgodnych z celami klimatycznymi porozumienia paryskiego.
To naraża banki na zwiększone ryzyko utraty reputacji i sporów sądowych. EBC zagroził również nałożeniem kar pieniężnych począwszy od końca 2024 roku lub początku 2025 r., na europejskie banki, które nie oceniają odpowiednio ryzyka klimatycznego i środowiskowego.
Czytaj także: KPMG: niska jakość raportowania ESG dużym ryzykiem biznesowym dla firm działających w Polsce
IASB pokazuje jak międzynarodowe standardy rachunkowości mogą być wykorzystywane do ujmowania ryzyk klimatycznych
Międzynarodowa Rada Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Board) ostrzegła banki, że ryzykują utratę zaufania inwestorów z powodu nieuwzględniania ryzyka klimatycznego w swoich sprawozdaniach finansowych. Rada uważa, że informacje o klimacie zawarte w sprawozdaniach finansowych są niezgodne z innymi sprawozdaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju firm.
IASB w swym dokumencie zamieściła szereg przykładów, pokazujących, w jaki sposób międzynarodowe standardy rachunkowości mogą być wykorzystywane do ujmowania ryzyk związanych z klimatem.
Jeden przykład przedstawia bank, który udziela pożyczek klientom z sektora rolnego, którzy mogą być podatni na susze, ale ma również ekspozycję na nieruchomości, które znajdują się na obszarach zagrożonych powodzią. Opisuje, jakie informacje banki muszą rozważyć i ujawnić w swoich sprawozdaniach finansowych, aby zapewnić inwestorom większy komfort.
Czytaj także: Prawie 75 proc. inwestorów ocenia potencjalne transakcje z perspektywy ESG
Kto bada i analizuje ryzyko klimatyczne inwestycji?
Wytyczne wymagają od firm raportowania niepewności klimatycznych, które wpływają na aktywa, zobowiązania, kapitał własny, dochody lub wydatki i w efekcie pokazując wpływ na wyniki finansowe. IASB nie nakazuje sposobu ich przedstawiania.
Organy regulacyjne w większości krajów zaostrzają wymogi dotyczące ujawniania informacji na temat klimatu dla firm i funduszy, ponieważ inwestorzy oczekują od firm, w które lokują swój kapitał, postępów w realizacji celów dekarbonizacji.
Z danych organizacji pozarządowej Carbon Disclosure Project wynika, że około 93% europejskich instytucji finansowych uwzględnia ryzyko związane ze zmianą klimatu w swoich portfelach.
Niedawne badanie przeprowadzone przez globalną firmę inwestycyjną Invesco wykazało, że większość państwowych funduszy majątkowych i banków centralnych bada ryzyko klimatyczne inwestycji i analizuje dane na poziomie aktywów.