MFW aktualizuje globalne prognozy gospodarcze

MFW aktualizuje globalne prognozy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com / Tuan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW / IMF) ostrzegł, że inflacja w wielu krajach spada wolniej niż oczekiwano, co jest potencjalnym ryzykiem dla globalnego wzrostu gospodarczego, gdyż może spowodować, że stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie jeszcze przez dłuższy czas.

MFW w aktualizacji swojego raportu World Economic Outlook opublikowanej 16 lipca 2024 r. skupił się na uporczywej inflacji usług, napędzanej głównie przez wyższe płace.

Wskazał również na presję cenową wynikającą z handlu i napięć geopolitycznych, szczególnie w przypadku towarów takich jak ropa naftowa.

Mimo wszystko Fundusz uważa, że ​​gospodarka światowa może uniknąć silnego spowolnienia. Podniósł prognozę globalnego wzrostu na 2025 rok o 0,1 pkt proc. do 3,3% i pozostawił tegoroczną prognozę bez zmian na poziomie 3,2%.

Czytaj także: Prezes JPMorgan Chase o Ameryce i świecie w tym roku

Podwyższona prognoza wzrostu dla Chin i Indii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozy dla Chin (o 0,4 pkt proc.) i Indii (o 0,2 pkt proc.), na które przypadać będzie prawie połowa światowego wzrostu gospodarczego.

Podniesienie prognozy wzrostu dla Chin – do 5,0% w roku bieżącym i 4,5% w roku przyszłym zostało przyjęte ze zdziwieniem przez wielu ekonomistów, z uwagi na słabe wyniki chińskiej gospodarki w drugim kwartale ‘24 i utrzymujące się niskie zaufanie chińskich konsumentów.

Komentując to główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas stwierdził, iż MFW przewiduje, że wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata do końca obecnej dekady spowolni do 3,3%.

Czytaj także: Globalna gospodarka nadal poszukuje równowagi w zmienności

Prognozy gospodarcze dla strefy euro i USA

Fundusz przewiduje możliwe ożywienie w strefie euro. Prognoza została podwyższona w stosunku do kwietnia o 0,1 pkt proc. – do 0,9% w roku 2024 i 1,5% w roku następnym.

Dane dotyczące inflacji w USA przesunęły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną co najmniej na wrzesień ‘24. Tymczasem Europejski Bank Centralny obniżył stopy już w czerwcu.

Utrzymanie wyższych stóp procentowych w USA przez dłuższy czas obniży zdaniem MFW dynamikę amerykańskiej gospodarki. Dlatego prognoza wzrostu została obniżona o 0,1 pkt proc. – do 2,6% w roku bieżącym i 1,9% w roku następnym.

Utrzymanie przez Fed wyższych stóp procentowych będzie również skutkować presją na wzrost wartości dolara, komplikując sytuację na rynkach wschodzących.

MFW ostrzega przed skutkami rosnącego zadłużenia

Pierre-Olivier Gourinchas przestrzegł przed rosnącym w wielu krajach zadłużeniem. Zwrócił uwagę szczególnie na Stany Zjednoczone, pisząc na swoim blogu:

„Niepokojące jest to, że kraj taki jak Stany Zjednoczone, przy pełnym zatrudnieniu, utrzymuje politykę fiskalną, która stale podnosi wskaźnik długu do PKB, co wiąże się z ryzykiem zarówno dla gospodarki krajowej, jak i światowej”.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.

Źródło: BANK.pl