Megamiasta – najważniejszy światowy trend demograficzny

Megamiasta – najważniejszy światowy trend demograficzny
Fot. stock.adobe.com / peshkov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szybka urbanizacja jest jedną z głównych sił kształtujących naszą globalną przyszłość gospodarczą. W 1900 roku zaledwie 15% światowej populacji było mieszkańcami miast. Dziś ponad połowa ludzkości mieszka na obszarach miejskich, a do 2030 roku liczba ta ma osiągnąć 60%. Według danych ONZ do 2025 roku światowa populacja zwiększy się z obecnych 7,9 mld osób do ponad 8,1 mld ludzi. Większość przyrostu populacji będzie skoncentrowana w wielkich miastach.

Nowy Jork był pierwszym obszarem metropolitalnym, którego populacja przekroczyła 10 mln. Kolejnym było Tokio. Dziś istnieją na świecie 33 „megamiasta”, czyli obszary miejskie o ludności przekraczającej 10 mln.

Niektóre z tych megamiast od dawna były globalnymi centrami – Londyn, Tokio, Los Angeles i Paryż. Obecnie co 2 lata przybywa kolejne megamiasto.

Dziś istnieją na świecie 33 „megamiasta”, czyli obszary miejskie o ludności przekraczającej 10 mln

Według opracowania Euromonitora, „Megacities: Developing Country Domination” w 2030 roku będzie ich 39. Zamieszkiwać je będzie 9% światowej populacji, zajmować będą 3% powierzchni lądów i będą wytwarzały 15% światowego PKB.

Czytaj także: Bardzo zła sytuacja demograficzna Polski, będziemy najszybciej starzejącym się krajem w UE?

Dżakarta: 35,6 mln mieszkańców w 2030 roku

Do 2030 roku megamiastami staną się Chicago, Bogota (stolica Kolumbii), Luanda (stolica Angoli), Chennai (miasto we wschodnich Indiach nad Zatoką Bengalską), Bagdad (stolica Iraku), Dar es Salaam (stolica Tanzanii).

Przewiduje się, że w 2030 roku największym megamiastem na świecie będzie stolica Indonezji Dżakarta z 35,6 mln mieszkańców. Tokio, które dziś jest największym miastem, straci pozycję, ponieważ jego populacja się zmniejsza i starzeje. Osaka będzie najstarszym megamiastem, gdzie ponad 30% mieszkańców będzie miało ponad 65 lat. Lagos będzie najszybciej rozwijającym się miastem w latach 2017‒2030.

W 2030 roku największym megamiastem na świecie będzie stolica Indonezji Dżakarta z 35,6 mln mieszkańców

Około tuzin miast podwoi w tym czasie swoje populacje, na czele z Dhaką (stolica Bangladesz), Manilą (stolica Filipin) i Bangalore (aglomeracja w południowych Indiach).

Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Demografia | Starzenie się ludności a biznes bankowy

Afryka Subsaharyjska: 2 mld osób do 2050 roku

Aż 17 z 20 najszybciej rosnących miast na świecie znajduje się w Afryce, przy czym cztery w Nigerii.

Do 2050 roku Afryka Subsaharyjska będzie zamieszkana przez prawie 2 mld osób, a mniej więcej połowa będzie miała mniej niż 25 lat. Będzie to potencjał dla innowacji i wzrostu, ale pomimo potencjału ekonomicznego, zwiększenie rozmiarów miast może stwarzać problemy, takie jak zanieczyszczenie, przeludnienie i wysokie koszty życia.

17 z 20 najszybciej rosnących miast na świecie znajduje się w Afryce, przy czym cztery w Nigerii

W Europie najszybciej rosnącym miastem jest znajdująca się w pobliżu Moskwy Bałaszycha, której zaludnienie rosnąć będzie w najbliższych pięciu latach o 2,1% rocznie. Na kolejnych miejscach są: Tiumeń (Rosja), Tirana (Albania) i Oslo (Norwegia).

Najszybciej rosnące miasta świata w latach 2020 2025:

megamiasta
Źródło: UN World Urbanization Prospect, 2018; Witold Gadomski
Źródło: aleBank.pl