Masz mieszkanie? Lepiej napisz testament

Masz mieszkanie? Lepiej napisz testament
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na rynku jest wiele nieruchomości, które niszczeją zamiast przynosić dochód ich właścicielom. Powodem jest nie jasna sytuacja wynikająca ze sporu spadkobierców o podział majątku - mówi Monika Balińska, lider oddziału w Częstochowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Monika Balińska: jeśli nie ma testamentu, to osoby dziedziczące #nieruchomość powinny się porozumieć co do dokonania działu spadku. Jeśli tego nie zrobią pozostaje im długotrwała procedura przed sądem #spadek #testament #mieszkania

Dobrze napisany testament zapobiega kłótniom spadkobierców o pozostawione przez
zmarłego krewnego nieruchomości – zauważa Monika Balińska ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Sporządzenie testamentu przed notariuszem…

Najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest sporządzenia testamentu przed
notariuszem. Dzięki temu mamy pewność, że będzie on prawidłowo sporządzony pod względem formalnym, nie musimy się martwić, że zapomnimy o jakimś istotnym szczególe, który spowoduje, że
testament będzie nie ważny.

… albo samodzielnie

Testament można też stworzyć samodzielnie. Powinien być napisany odręcznie w całości, trzeba się pod nim własnoręcznie podpisać. Musi mieć datę – doradza Monika Balińska.

Warto skorzystać z mediacji

Jeśli nie ma testamentu, a spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia i nie mogą podjąć decyzji, co zrobić z będącą przedmiotem spadku nieruchomością, warto skorzystać z mediacji.

Rozstrzygnięcie sporu przed sądem ostatecznością

Jeśli nie pomogą mediacje, pozostaje już tylko rozstrzygnięcie sporu przed sądem. Sprawa spadkowa przed sądem może trwać nawet kilka lat. W tym czasie nieruchomość, czasami warta ponad milion złotych nie pracuje, a nawet niszczeje.