Magdalena Rzeczkowska, dotychczasowa szefowa KAS, pokieruje Ministerstwem Finansów

Magdalena Rzeczkowska, dotychczasowa szefowa KAS, pokieruje Ministerstwem Finansów
Magdalena Rzeczkowska Fot. PAP / Leszek Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowym ministrem finansów będzie Magdalena Rzeczkowska, dotychczasowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. Prezydent Andrzej Duda powołał ją we wtorek na nowe stanowisko.

Wcześniej tego dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o złożeniu wniosku do prezydenta w tej sprawie.

„Złożyłem wniosek do pana Prezydenta i pan Prezydent przyjął ten wniosek, żeby powołać nowego ministra finansów. Nowym ministrem finansów będzie pani Magdalena Rzeczkowska, dotychczasowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej” – powiedział premier. 

Doświadczenie zawodowe

Magdalena Rzeczkowska od marca 2020 roku jest szefową Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, od 2002 r. w MF.

Brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Była odpowiedzialna również m.in. za przeprowadzenie reformy w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

Czytaj także: Prezydent przyjął rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów >>>

W kwietniu 2022 roku została mianowana na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej, dołączając do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodziła się 22 kwietnia 1974 r. w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001).

Czytaj także: Dymisja za Polski Ład: Tadeusz Kościński rezygnuje ze stanowiska, nadzór nad Ministerstwem Finansów przejmuje premier >>>

Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję tę sprawował premier Mateusz Morawiecki. 

Źródło: PAP BIZNES