Łupki polskie – dobry gaz, XI/2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gaz.lupkowy.01.400x267MŚ I MSP Ws. specustawy dot. poszukiwań ropy i gazu

Minister Środowiska Maciej Grabowski przedstawił kilka uwag do projektu specustawy w sprawie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdaniem ministra Grabowskiego należy przede wszystkim zadbać o ochronę środowiska.

OPPPW: mimo problemów planujemy dalsze prace poszukiwawcze

Podczas tegorocznej konferencji „Polski Gaz Ziemny 2020 – Doświadczenia. Bariery. Szanse” firmy zrzeszone w Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo – Wydobywczego (OPPPW) podsumowały dotychczasowe prace poszukiwawcze.

Wojskowa Akademia Techniczna pracuje nad udoskonaleniem technologii wydobycia gazu łupkowego

Jak poinformował gazlupkowy.pl, w ramach projektu o nazwie DIOX4SHELL zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej z Wojskowej Akademii Technicznej współpracujący m.in. z PGNiG opracowuje nową technologię wydobycia węglowodorów za pomocą ciekłego CO2.

Financial Times: Polska odpędza inwestorów łupkowych biurokracją

Według najnowszych prognoz „Financial Timesa”, mogą minąć jeszcze lata, zanim polski gaz łupkowy stanie się opłacalny, a zagraniczne firmy nie będą rezygnować z planów dotyczących odwiertów, narzekając na biurokrację i „nieprzyjazny klimat inwestycyjny”.

MAE: w 25 lat ropa przestanie być najważniejszym surowcem energetycznym

Do 2040 roku ropa naftowa przestanie być najważniejszym surowcem energetycznym na świecie. W tym czasie globalna podaż energii będzie pochodziła z czterech źródeł o zbliżonej skali: ropy, gazu ziemnego, węgla oraz źródeł niskoemisyjnych (jądrowych i odnawialnych) – ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w opublikowanym właśnie dorocznym raporcie World Energy Outlook 2014.

Shell udoskonala technologię szczelinowania hydraulicznego

Jak poinformował gazlupkowy.pl, Shell wydobywający gaz i ropę łupkową w Kanadzie, poinformował o kolejnym udoskonaleniu technologii szczelinowania hydraulicznego. Pozwoliło to firmie o 40 proc. zmniejszyć czas, który potrzebny jest na wykonanie szczelinowania.

Cuadrilla Resources dostanie zgodę na poszukiwania gazu łupkowego

Agencja Ochrony Środowiska Wielkiej Brytanii prowadzi drugi etap konsultacji, podczas których mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat rozpatrywanych wniosków dotyczących rozpoczęcia prac poszukiwawczych za gazem łupkowym. Koncern Cuadrilla Resources ubiega się o wydanie pozwoleń na wykonanie czterech odwiertów w Preston New Road w hrabstwie Lancashire, w północno-zachodniej Anglii.

ExxonMobil: udane prace poszukiwawcze w Argentynie

Jak poinformował serwis gazlupkowy.pl, koncern ExxonMobil zakomunikował o powodzeniu w pracach wiertniczych w prowincji Nequen w Argentynie, podkreślając zarazem że odwiert wykonany na terenie formacji łupkowej Vaca Muerta, jest jednym z najbardziej obiecujących w tym kraju.

USGS: wydobycie ropy łupkowej w Dakocie Północnej jest bezpieczne

Dotychczasowe prace wydobywcze za ropą łupkową na terenie formacji Bakken w stanach Montana i Dakota Północna nie wpływa na jakość wody zdatnej do picia, wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez U.S. Geological Survey.

Rosja potrzebuje nowych regulacji łupkowych

Rosja, która jeszcze do niedawna wydobywała rocznie najwięcej ropy naftowej na świecie, w obliczu spadającego wydobycia ze złóż konwencjonalnych od kilku lat stara się rozwijać niekonwencjonalne zasoby surowca.

Wydobycie ropy i gazu stymuluje wzrost gospodarki USA

Przychód osiągnięty przez sektor energetyki w Stanach Zjednoczonych wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu dziesięciu lat, nawet po uwzględnieniu inflacji, wykazały najnowsze badania przeprowadzone przez instytut The Perryman Group. Przychód energetyki wynosi obecnie 1,2 bln dolarów w całym PKB rocznie i od zakończenia recesji wzrost w tym sektorze jest wyjątkowy.

JKX Oil & Gas chce dalej poszukiwać gazu łupkowego na Ukrainie

Ukraiński rząd przedłużył koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego notowanemu na londyńskiej giełdzie koncernowi JKX Oil & Gas. Chodzi o koncesję Zaplavskoye w obwodzie połtawskim. Firma poszukuje gazu ziemnego z łupków w środkowej części Ukrainy.

IGas: brytyjskie złoża gazu podobne do amerykańskich formacji łupkowych

Firma IGas, jedna z najbardziej aktywnych spółek zajmujących się poszukiwaniem gazu łupkowego na Wyspach Brytyjskich, poinformowała o obiecujących wynikach pierwszych prac poszukiwawczych w północno – zachodniej części kraju. Na ich podstawie koncern IGas zwiększył szacunki dotyczące wielkości złóż gazu ziemnego z łupków.

Argentyna przyjęła nowe prawo węglowodorowe

Argentyński parlament przyjął w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy regulującą wydobycie węglowodorów. Nowe prawo ma usprawnić prace poszukiwawcze za gazem i ropą łupkową. Przyjęta przez Izbę Deputowanych, nowelizacja prawa węglowodorowego, oczekuje już tylko na podpis prezydenta kraju Cristiny Fernandez de Kirchner.

Chińczycy nakładają kary za opóźnienia w łupkowych poszukiwaniach

Jak czytamy w portalu gazlupkowy.pl, rozwój wydobycia gazu łupkowego w Chinach przebiega wolniej, niż wcześniej zakładały to władze. Przeszkodą są bariery prawne oraz warunki geologiczne. Niezależnie od tego chińskie władze postanowiły ukarać dwa koncerny poszukujące gazu łupkowego za niespełnienie swoich wcześniejszych zobowiązań.

Wkrótce ruszą prace poszukiwawcze za gazem łupkowym w RPA

RPA według różnych szacunków dysponuje jednymi z największych na świecie złożami gazu łupkowego. Prace poszukiwawcze przerwano ze względu na protesty mieszkańców oraz trwające prace legislacyjne. Na rychłe wznowienie poszukiwań liczy koncern Falcon Oil & Gas, który współpracuję w RPA razem z amerykańskim Chevronem.

Niemcy zmieniają podejście do gazu łupkowego

W Niemczech przed końcem tego roku może być gotowa ustawa regulująca stosowanie technologii szczelinowania hydraulicznego, wykorzystywanej w produkcji gazu łupkowego. Według niemieckich mediów koncerny poszukiwawcze, będą mogły stosować tę metodę.

Szczegóły.

Źródło: PGNiG SA