Łukasz Hardt z RPP za podwyżką stóp procentowych, gdyby inflacja trwale pozostawała blisko 3,5 proc. rdr

Łukasz Hardt z RPP za podwyżką stóp procentowych, gdyby inflacja trwale pozostawała blisko 3,5 proc. rdr
Fot. stock.adobe.com/ngad
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niewielka podwyżka - nawet rzędu 15 pb - stóp procentowych byłaby korzystna, gdyby inflacja na trwałe zbliżyła się do 3,5% r/r, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Łukasz Hardt z #RPP: nawet mała podwyżka - rzędu 15 punktów bazowych - umocniłaby też wiarygodność banku centralnego #StopyProcentowe

„Nawet mała podwyżka – rzędu 15 punktów bazowych – umocniłaby też wiarygodność banku centralnego. Nie możemy zapominać, że rolą NBP jest dbanie o wartość pieniądza. Lepiej realizujemy nasze zadanie, gdy mamy inflację na poziomie 2% niż 3%” – powiedział Hardt w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Według niego, taka niewielka podwyżka stóp procentowych byłaby korzystna – choćby dlatego, że działając w kierunku niższej inflacji dałaby bankowi centralnemu przestrzeń do mocniejszej współpracy z rządem, gdyby zaistniała taka potrzeba, a wtedy policy mix można by ustalać bardziej ex-ante niż ex-post.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: ze względu m.in. na koszty kredytów hipotecznych, warto rozważyć obniżenie stóp procentowych >>>

Kluczowe oczekiwania inflacyjne

Jeśli chodzi o termin ewentualnej podwyżki, kluczowe są – w jego opinii – oczekiwania inflacyjne.

„Jeśli wzrosłyby one bardzo mocno, jeśli wystąpiłyby efekty drugiej rundy, czyli ludzie masowo zaczęliby żądać podwyżek płac w reakcji na rosnące ceny, to byłby mocny argument za podwyżkami stóp. Wysokiej inflacji nie należy tak czy inaczej ignorować i gdyby na trwałe zbliżyła się do 3,5%, bez jednoznacznej perspektywy na jej późniejszy spadek, to należałoby się zastanowić nad podwyżką stóp procentowych” – argumentował członek RPP.

Dwóch członków RPP na lipcowym posiedzeniu za podwyżką stóp procentowych

Podczas lipcowego posiedzenia Rady złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 pb, ale opowiedziało się za nim jedynie dwóch członków RPP. Hardt głosował przeciwko.

Czytaj także: Co ze stopami procentowymi w Polsce? Dwóch członków RPP głosowało za podwyżką >>>

Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji banku centralnego, inflacja konsumencka wyniesie 2% w 2019 r. i przyspieszy do 2,9% r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,6% w 2021 r. W „Raporcie o inflacji” podano też, że przy założeniu braku zmian stóp procentowych inflacja CPI w horyzoncie projekcji (2019-2021) przyśpieszy, pozostając jednak w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/-1 pkt proc.).

W sierpniu 2019 r. inflacja konsumencka wyniosła 2,9% r/r, bez zmian wobec lipca.

Źródło: ISBnews