Ludwik Kotecki z RPP: nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, efektem wysoka inflacja

Ludwik Kotecki z RPP: nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, efektem wysoka inflacja
Ludwik Kotecki Fot. PAP / Leszek Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Ludwik Kotecki.

„Teraz mamy sytuację taką, że inflacja jest na poziomie 8-9 proc., a wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale prawdopodobnie był na poziomie blisko 8 proc. rdr, a cały rok zamknie się dynamiką ok. 6 proc. To pokazuje, że mamy pędzącą rozgrzaną gospodarkę, w której nierównowagi narastają, czego efektem jest inflacja. (…) W gospodarce, która ma wzrost potencjalny na poziomie 3-4 proc., to ona jest w nierównowadze” – powiedział.

Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: stopy procentowe powinny wzrosnąć do nieco ponad 3 proc. >>>

„Widzimy, że wynagrodzenia przestały rosnąć w tempie 6-8 proc., a teraz rosną w tempie powyżej 11 proc. i prawdopodobnie, to mój szacunek, znowu zobaczymy bardzo wysoką dynamikę wzrostu płac, z tego co się słyszy o podwyżkach wynagrodzeń w przedsiębiorstwach” – dodał.

Rola kursu walutowego

Kotecki wymienił szereg innych – jego zdaniem – proinflacyjnych czynników, w tym wskazał na rolę kursu walutowego.

„Jest to Polski Ład, KPO, jeżeli kiedyś przyjdą te środki, oczywiście to są też tarcze (antyinflacyjne – przyp. red.), mamy import inflacji z zagranicy, bo mamy słabego złotego. Moim zdaniem spóźniona reakcji polityki monetarnej, jest pytanie o fiscal domiance w polityce pieniężnej, albo po prostu political domiance. Do tego słaba komunikacja, która mogłaby być bezkosztowym instrument zmniejszania oczekiwań inflacyjnych. Także proinflacyjnie działa polityka fiskalna” – powiedział Kotecki.

Przez ostatnie 2 lata widać, że złoty słabnie, oczywiście przyczyniając się także w jakiejś mierze do inflacji.

„Wydaje się, że nie wykorzystano możliwości wpływania na ten kurs. De facto wpływanie było w drugą stronę, pamiętamy ingerencje walutowe NBP, które miały osłabiać złotego. Zostawmy to bez komentarza. Na pewno nie było to mocno potrzebne” – dodał.

Obniżenie bezrobocia

Zdaniem Koteckiego, w kontekście wzmiankowania w ostatnim czasie przez bank centralny o konieczności dbania o poziom bezrobocia trzeba przypominać jaki dokładnie jest mandat RPP.

„Słyszymy nieraz w wypowiedziach, także prezesa NBP, że są także inne cele polityki pieniężnej i właściwie obniżenie bezrobocia w ostatnich latach wynikało głównie z polityki pieniężnej” – dodał.

„Pierwszym zadaniem nowej RPP będzie okiełznanie presji popytowej”

Pierwszym zadaniem nowej RPP będzie okiełznanie presji popytowej, która przeradza się także w presję kosztową – powiedział Ludwik Kotecki.

W krótkim i średnim okresie mamy (…) problem okiełznania presji popytowej, która się zresztą przeradza, częściowo sama, a częściowo przy okazji wprowadzenie Polskiego Ładu, w presję kosztową. To jest pierwsze zadanie dla nowej Rady.

– powiedział.

Czytaj także: Senat wybrał dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej >>>

Kotecki został w styczniu zaprzysiężony przez Senat na członka RPP i obejmie swoje obowiązki z dniem 26 stycznia. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 8 lutego. 

Źródło: PAP BIZNES