Londyńskie rezydencje kilkanaście razy droższe niż polskie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

lions.tribune.400xRównowartość ponad 48 mln zł - tyle trzeba zapłacić za przeciętny dom przy londyńskiej Victoria Road - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Lloyds Bank. Jest to najdroższa ulica, przy której można zamieszkać w Wielkiej Brytanii.

Szukając rodzimego odpowiednika można pokusić się o odwiedziny w okolicach stołecznej alei Róż lub prowadzącego na Stare Miasto Nowego Światu. W obu przypadkach trudno jednak znaleźć transakcje apartamentami wycenionymi wyżej niż 20-30 tys. zł za m kw. – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. To plasuje je w okolicach ulicy kamienia druidów (Druidstone) w walijskim Cardiff, gdzie wartość przeciętnej nieruchomości Lloyds Bank wycenił na niecałe 800 tys. GBP.

Przyjmując Wielką Brytanię jako tło zyskuje się więc rzadką okazję, aby powiedzieć, że Polskie nieruchomości są relatywnie tanie. Spokojnie można bowiem zaryzykować stwierdzenie, że rodzime nieruchomości z najwyższej półki cenowej są przynajmniej kilkanaście razy tańsze niż najdroższe apartamenty i rezydencje z Wielkiej Brytanii.

Pobieżna nawet analiza pokazuje, że w Brytanii większość ulicy z listy najdroższych leży bardzo blisko siebie. Największym skupiskiem drogich adresów jest londyńska dzielnica Kensington & Chelsea. Znaleźć tam można aż 12 z 20 najdroższych ulic. W tej dwunastce zestawienie otwiera wcześniej wspomniana Vitoria Road. Przy dwóch kolejnych (Egerton Crescent i Manresa Road) domy wycenione są średnio na ponad 7 mln GBP. Zestawienie najdroższych ulic Kensington & Chelsea zamyka Markham Square, gdzie przeciętny dom wyceniony jest na ponad 4,7 mln GBP (równowartość 28,5 mln zł).

Dla Szkocji podobne dane przygotował Bank of Scotland. Dowiedzieć się można z nich, że najdroższe ulice północnej części królestwa są już znacznie bardziej przystępne cenowo. Tylko przy 7 ulicach domy wycenione są na ponad 1 mln GBP. W gronie tym znaleźć można po trzy ulice Edynburga oraz Aberdeen, a także jeden adres w Glasgow. W miastach tych najwięcej za dom trzeba płacić przy Northumberland Street (Edynburg, 1,3 mln GBP), Loirsbank Road (Aberdeen, 1,2 mln GBP) i Baroness Drive (Glasgow, 1 mln GBP).

Źródło: Lion’s Bank