Londyn: mniej bonusów w firmach to mniej mieszkań za gotówkę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.plany.250xDrugi kolejny miesiąc zakończy się zapewne niewielkim spadkiem notowań na warszawskim parkiecie. Bilans lutego na kilka godzin przed zakończeniem ostatniej sesji miesiąca zamyka się podobną stratą, jak w styczniu, nieco ponad 1%. W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca nie wyróżniają się jednak już tak bardzo mniejsze spółki.

mWIG40, skupiający podmioty średniej wielkości, nieznacznie zyskuje, sWIG80, w którego skład wchodzą małe spółki, traci mniej więcej tyle, co WIG20. Sporym zainteresowaniem nadal cieszyły się najmniejsze firmy, dla których przeznaczony jest indeks WIG-Plus. Jest prawie 3% nad kreską. Po stronie sektorów wyróżniały się na plus przede wszystkim firmy paliwowe, a duże straty liczyli udziałowcy spółek telekomunikacyjnych. Na blisko 2-proc. plusie są firmy budowlane, a prawie 4% tracą deweloperskie. Na słaby wynik tych ostatnich wpływ miało przede wszystkim GTC, które spadło o ponad 5%. Nie wiodło się jednak też deweloperom mieszkaniowym. Kurs Dom Developm  ent, który dziś opublikował słabsze niż rok wcześniej wyniki finansowe za IV kwartał, stracił ok. 8%. Podobnie zachował się JW Construction.  Jeszcze bardziej spadały Polnord, Robyg, czy LC Corp. Cenę natomiast trzymał debiutujący w I połowie lutego Polski Holding Nieruchomości. Wyraźnie zyskiwało Echo.

Poniżej 7% utrzymuje się stopa bezrobocia w Niemczech. W lutym wyniosła 6,9%, tyle co miesiąc wcześniej. Poniżej 7% jest od września 2011 r. To dowód, że niemieckie przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji i nie potrzebują cięć kosztów pracowniczych do poprawy sytuacji finansowej.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Niska stopa bezrobocia w Niemczech to oznaka dobrej kondycji tamtejszych przedsiębiorstw.
Choć zmiany głównego indeksu GPW są w tym roku niewielkie, to różnice w zachowaniu poszczególnych dużych spółek pozostają ogromne.

Rynki nieruchomości

Do najwyższego poziomu od kwietnia 2010 r. wzrósł w styczniu indeks obrazujący liczbę podpisanych umów kupna domów w USA. W skali miesiąca podniósł się o 4,5% po spadku o 1,9% w grudniu. Roczny wzrost przekroczył 10%. Indeks daje wyobrażenie o sprzedaży domów na rynku wtórnym w perspektywie 1-2 miesięcy, bo tyle czasu potrzeba na sfinalizowanie transakcji. Na tej podstawie można oczekiwać utrzymania się pozytywnych zjawisk na amerykańskim rynku mieszkaniowym w lutym i marcu.

Mniej niż połowa mieszkań w Londynie została w minionym roku zakupiona za gotówkę. Rok wcześniej było to blisko dwie trzecie. Wiązane to jest z mniejszymi o blisko połowę bonusami wypłacanymi w gotówce w instytucjach finansowych.

W styczniu w Japonii liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła do 863 tys. w ujęciu zannualizowanym z 880 tys. miesiąc wcześniej. Był to najsłabszy wynik od czerwca 2012 r.

130303.hb.daily.01.249x153Od dewelopera

W sobotę, 2 marca w godz. 10-14 firma GANT Development organizuje Dzień Otwarty na Osiedlu Karpia w Poznaniu w dzielnicy Naramowice. Inwestycja składa się z zespołu budynków wielorodzinnych realizowanych w 4 etapach. Mieszkania na osiedlu mają powierzchnie od 41 do 75 m kw. W ofercie sprzedaży pozostało ok. 24 lokali mieszkalnych, których ceny zaczynają się od 5280 zł za m kw. Mieszkania wyposażono w portfenetry, balkony lub tarasy, których kształt dostosowano do warunków nasłonecznienia. W projekcie przewidziano miejsca postojowe w podziemnym garażu i wokół budynków. Inwestycja jest w całości zrealizowana i gotowa do zamieszkania.

Home Broker Daily, nr 782 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker