Liczba upadłości firm spadła do 33 we wrześniu 2018 r.

Liczba upadłości firm spadła do 33 we wrześniu 2018 r.
Fot. stock.adobe.com/photo 5000
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość spadła o 42,7% r/r do 33 we wrześniu br., podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Firma podaje też, że liczba upadłości i rozpoczętych postępowań sanacyjnych osiągnie ok. 1 100 w całym br.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (październik 2017 r. - wrzesień 2018 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 605 przedsiębiorstw #firmy #upadłości #KUKE @KUKE_pl

„Po bardzo dynamicznym wzroście liczby podmiotów mających problemy z płynnością finansową w pierwszej połowie roku, obecnie obserwujemy stabilizację sytuacji. We wrześniu br. upadłość ogłosiły 33 przedsiębiorstwa, czyli o 34% mniej niż w sierpniu oraz o 42,7% mniej niż we wrześniu 2017 roku. Rok 2018 pod względem upadłości i rozpoczętych postępowań sanacyjnych zakończy na poziomie ok. 1 100 podmiotów” – czytamy w komunikacie.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (październik 2017 r. – wrzesień 2018 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 605 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 5,4% w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Wzrost jest jeszcze większy, jeżeli oprócz upadłości uwzględnić również rozpoczęte restrukturyzacje – na 30 września 2018 roku łączna roczna liczba takich podmiotów wzrosła do 1 043, czyli o 18,4% r/r, podano także.

Dwa wyraźne trendy związane z upadłościami

„Warto zauważyć dwa wyraźne trendy związane z upadłościami i restrukturyzacjami we wrześniu. Mimo wciąż trudnej sytuacji w branży budowlanej, głównie związanej z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i brakiem rąk do pracy, natężenie upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji utrzymuje się na stabilnym poziomie: 2,43% wobec 2,39% rok temu. W tym samym czasie obserwujemy zwiększenie liczby upadłości i restrukturyzacji w branży transportowej z poziomu 0,39% we wrześniu 2017 roku do 0,79% w analogicznym okresie tego roku. Jest to pokłosie rosnących cen paliw, rozdrobnienia branży i braku dostępności kierowców. Cieniem kładzie się również perspektywa wejścia w życie unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych, zaskarżonej aktualnie przez Polskę i Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z danych narastających w 2018 roku wynika jednak, że ogólna liczba podmiotów podlegających upadłości i restrukturyzacji – po wzroście w I półroczu – obecnie uległa stabilizacji. Utrzymanie tego trendu może doprowadzić do sytuacji, w której finalna liczba upadłości i restrukturyzacji w 2018 roku zamknie się w przedziale 1050-1100 podmiotów” – powiedział wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowany w komunikacie.

Najgorzej w województwie mazowieckim

We wrześniu 2018 roku najwyższe natężenie upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji wystąpiło w województwie mazowieckim (1,76%), natomiast najniższe w województwie łódzkim (0,91%). Największy wzrost natężenia upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji zanotowano w województwie świętokrzyskim (z 0,59% do 1,60%). Średnie natężenie upadłości spółek prawa handlowego w Polsce po wrześniu uległo obniżeniu do poziomu 0,85% z 0,89% notowanego w sierpniu. Jednocześnie we wrześniu ogłoszono upadłość 24 spółek prawa handlowego – o 40% mniej niż w sierpniu i o 41,5% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ta sama tendencja była zauważalna w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych – we wrześniu 9 osób zakończyło działalność ze względu na niewypłacalność – było to o 10% mniej niż w sierpniu i 43,8% mniej niż we wrześniu 2017 roku, czytamy dalej.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

Źródło: ISBnews