Lepsze perspektywy w polskim przemyśle

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzet.kalkulacje.250x166.gifStyczeń był 4. kolejnym miesiącem poprawy aktywności polskiego przemysłu. Wskaźnik PMI podniósł się jednak tym razem symbolicznie, z grudniowych 48,5 pkt do 48,6 pkt. Widać zatem, że przezwyciężanie niekorzystnych trendów w gospodarce przychodzi z dużą trudnością. 

Styczniowy odczyt potwierdza utrzymujące się spowolnienie w przemyśle, obniżyła się jedynie jego siła. Dwunasty kolejny miesiąc malała liczba nowych zamówień w firmach, a styczniowy regres w tym względzie był większy niż w grudniu. Dalej cięto zatrudnienie. Trzeci kolejny miesiąc odnotowano natomiast poprawę koniunktury w przemyśle strefy euro. Styczniowy PMI wzrósł do 47,9 pkt z grudniowych 46,1 pkt. Był to najwyższy poziom od 11 miesięcy. Najlepszymi wynikami mogły pochwalić się Irlandia i Holandia (odpowiednio 50,3 pkt i 50,2 pkt), najsłabiej sytuacja przedstawiała się w Grecji i Francji (odpowiednio 41,7 pkt i 42,9 pkt). Największy progres widać w Hiszpanii, gdzie wskaźnik osiągnął najwyższy poziom od 19 miesięcy (46,1 pkt). W Niemczech odczyt był najlepszy od 11 miesięcy (49,8 pkt).

W grudniu, 3. kolejny miesiąc, stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała się na rekordowym poziomie 11,7%. Analitycy spodziewali się wzrostu do 11,9%. Inflacja w strefie euro obniżyła się w styczniu do 2% z 2,2% odnotowanych w grudniu. To najniższy poziom od listopada 2010 r.

Informacje z Europy są pozytywnie odbierane przez inwestorów. Przyczyniają się przede wszystkim do zwyżki euro, które w relacji do dolara osiąga najwyższy poziom od jesieni 2011 r. Zbliżyło się do 1,37 USD.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Tempo poprawy koniunktury w polskiej gospodarce pozostawia wiele do życzenia, czego dowodem był jedynie symboliczny wzrost styczniowego PMI

Francuskie budownictwo mieszkaniowe wykazuje oznaki pogłębiającego się spowolnienia

Rynki nieruchomości

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że ceny mieszkań w strefie euro poszły w III kwartale w dół o 2,5% w skali roku. W całej Unii Europejskiej regres cen wyniósł 1,9%. Tym samym niekorzystna tendencja nasila się, bo w II kwartale zniżka w ujęciu rocznym wynosiła w strefie euro 2,1%, a w 3 pierwszych miesiącach 2012 r. 0,9%. W Unii Europejskiej był to spadek odpowiednio o 1,6% oraz 0,9%. Najgorsza sytuacja miała miejsce w Hiszpanii, gdzie zniżka cen przekraczała 15%. Mieszkania najmocniej drożały natomiast w Estonii i Luksemburgu (odpowiednio o 8,4% oraz 7,1%).

Mimo wysiłków władz zmierzających do odbudowy koniunktury w budownictwie liczba rozpoczętych budów mieszkań może w tym roku osiągnąć najniższy poziom w powojennej historii Francji. Do takich przewidywań skłaniają bardzo słabe dane z IV kwartału, kiedy regres sięgnął ponad 28%, a w całym minionym roku spadek wyniósł blisko 18%. Liczba rozpoczętych budów wyniosła 346,5 tys.

Od dewelopera

Spółka deweloperska INKOM zakończyła budowę III etapu inwestycji Wojszycka Enklawa, która zlokalizowana jest we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki. W ramach tego etapu powstał 3-piętrowy budynek z 32 mieszkaniami, z których wszystkie są 2-pokojowe. Lokale usytuowane na parterze posiadają własne ogródki, na najwyższej kondygnacji znajdują są natomiast mieszkania dwupoziomowe z antresolą. W podziemiach budynku została zlokalizowana hala garażowa, a na terenie inwestycji zaplanowano zielone skwery i plac zabaw. Aktualnie trwa przygotowywanie do odbiorów mieszkań.

Zespół analiz
Home Broker