Lepsze gwarancje na wkład własny niż ulga podatkowa na zakup mieszkania

Lepsze gwarancje na wkład własny niż ulga podatkowa na zakup mieszkania
Michał Sapota, Fot. Heritage Real Estate
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy proponowana przez rząd ulga w podatku od dochodów osobistych dla osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym pomoże firmom z sektora budowlanego i ułatwi dostęp do mieszkań młodym ludziom, pytamy Michała Sapotę, prezesa HRE Investments.

#MichałSapota: Wkład własny można by zastąpić gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego @HeritagePolska

Zdaniem Michała Sapoty wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla osób poniżej 35. roku życia, które kupią mieszkanie na rynku pierwotnym nie wpłynie na zwiększenie popytu na rynku mieszkaniowym.

Jak wskazuje z tej ulgi będzie można skorzystać po zakupieniu mieszkania, w większość będą to osoby zamierzające skorzystać z kredytu hipotecznego. Co oznacza, że osoba poniżej 35. roku życia będzie musiała mieć 20 procent wkładu własnego.

Czytaj także: Kredyt na mieszkanie pod wynajem bardziej ryzykowny w czasie koronawirusa

Przy wniosku kredytowym na 300 tysięcy złotych, trzeba mieć już 60 tys. złotych własnych pieniędzy. A sama ulga dla podatnika może prawdopodobnie wynieść w tym przypadku około 4 tysięcy złotych – zauważa prezes HRE Investments.

– Warto zastanowić nad tym czy nie należałoby zmniejszyć wkładu własnego dla osób kupujących mieszkanie na własny użytek np. do zera lub do kilku procent – zastanawia się Michał Sapota.

Czytaj także: Kredyty hipoteczne najtańsze w historii

– Wkład własny można by zastąpić gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. To byłoby realne wsparcie dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością gotówki. W ten sposób zwiększono by dostęp do mieszkań.

Banki mogłyby bez obaw udzielać kredytów. Jednocześnie banki i BGK mogłyby się zabezpieczyć na hipotece mieszkania osoby biorącej taki kredyt – podsumowuje rozmówca aleBank.pl.

Źródło: aleBank.pl